Artykuły

Słupsk. W Tęczy próby do spektaklu wg Witkacego

W słupskim Teatrze Tęcza rozpoczęły się próby do ostatniej w tym sezonie premiery - "Opowieści spod stołu, czyli absurdalnego świata Stasia Witkiewicza" - spektaklu inspirowanego młodzieńczymi dramatami Witkacego w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.

Spotkania dorosłych widziane z perspektywy dzieci są koszmarnie nudne. Jak radzi sobie z tym obdarzony niezwykłą wyobraźnią Staś? Przetwarza tę nudę i konwenanse w nieskrępowany świat pełen kolorów - w zabawę. Mały Staś Witkiewicz ma dość! Nie chce kolejny raz słyszeć: "nie nudź!", kiedy to właśnie w świecie dorosłych jest nudno... i to jak!...

Spektakl jest realizowany w ramach programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury "Młoda Polska" przyznanego Tomaszowi Kaczorowskiemu.

--

Tomasz Kaczorowski

Pochodzi z Sopotu, reżyser i autor tekstów dla teatru. Absolwent Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jest stypendystą m.in. w ramach stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne (2013/2014, 2014/2015); programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" (2017); stypendium artystycznego Marszałka Województwa Pomorskiego (2017) i stypendium dla twórców kultury Prezydenta Miasta Sopotu (2015, 2017). Jako asystent reżysera współpracował z Marcinem Liberem, Wojtkiem Klemmem, Erlingiem Johannessonem, Piotrem Ratajczakiem, Anną Augustynowicz i Stanleyem Gontarskim; jako reżyser zadebiutował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie autorskim spektaklem "Trollgatan. Ulica Trolli" (X 2015), następnie wyreżyserował przedstawienie "Chimery Afanasjewa" (V 2016) w koprodukcji gdańskiej Miniatury i sopockiego Teatru na Plaży oraz polską prapremierę dramatu "Ty, Hitler" Kristo Šagora w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu (II 2017).

Obecnie przygotowuje spektakl "Opowieści spod stołu, czyli absurdalny świat Stasia Witkiewicza" w słupskim Teatrze Tęcza (premiera: 24 czerwca 2017). Reżyserował też słuchowiska i czytania performatywne. Zajmuje się również edukacją teatralną z młodzieżą, nauczycielami i seniorami. Brał udział w warsztatach dramatopisarskich z Nikołajem Koladą, scenograficznych z Thomasem Dreissigackerem, radiowych z Mileną Kipfmüller i reportażowych z Mariuszem Szczygłem. Jest laureatem głównej nagrody w konkursie dramaturgicznym organizowanym przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku i Teatr Nowy w Krakowie za dramat "Las Villas" (premiera w reż. Piotra Siekluckiego: 23.09.2016) oraz III nagrody w 28. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za dramat "Z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović". Jako autor tekstu dramatycznego współpracował również z Teatrem Maska w Rzeszowie ("Teraz tu jest nasz dom" w reż. Anny Retoruk, premiera: 26 III 2017). Jest uczestnikiem projektu Centrum Dramatu Najnowszego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji