Artykuły

Poznań. "Bo kto inny, jak nie my"? - aukcja z przyjaciółmi Malty

Już 47 artystów i ludzi kultury zgłosiło chęć udziału w Aukcji na rzecz Festiwalu "Malta". Pomysł na Aukcję narodził się po wypowiedziach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, który zadeklarował w mediach, że "Malta" nie otrzyma dotacji przyznanej na mocy ubiegłorocznej umowy.

Reakcja na pomysł Mariusza Wilczyńskiego - wybitnego polskiego animatora i rysownika - przerosła nasze oczekiwania. Codziennie otrzymujemy kolejne informacje o przekazanych obrazach, rzeźbach, książkach, statuetkach, zdjęciach i wielu innych cennych przedmiotach. Wszystko po to, by wspomóc Malta Festival Poznań 2017.

Pomysł na Aukcję narodził się po wypowiedziach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, który zadeklarował w mediach, że "Malta" nie otrzyma dotacji przyznanej na mocy ubiegłorocznej umowy. Do tej pory Ministerstwo nie wystosowało do nas żadnej oficjalnej informacji w tej sprawie. Cały czas mamy więc nadzieję, że do czasu otwarcia Festiwalu wywiąże się z zapisów umowy. W tak niepewnej sytuacji każdy gest solidarności mobilizuje nas do dalszej pracy.

Podczas warszawskiej konferencji prasowej festiwalu Mariusz "Wilk" Wilczyński przekazał na Aukcję pracę stworzoną specjalnie na tę okazję "Psy szczekają, karawana idzie" (na zdjęciu). Dzień później Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przekazał na ręce dyrektora, Michała Merczyńskiego grafikę z napisem: "Wolne Miasto Poznań", którą otrzymał od swoich współpracowników.

Wkrótce nadeszły kolejne zgłoszenia. Do tej pory udział w aukcji potwierdzili: Mark Ball z London International Theatre Festival, Grace Ellen Barkey i Jan Lauwers, Lotte van den Berg, Sven ge Birkeland z BIT Teatergarasjen, Romeo Castellucci, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Piotr Dumała, Tim Etchells, Dariusz Gajewski, Janusz Gajos, Roman Gutek, Agnieszka Holland, Vlatka Horvat, Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Stefan Kaegi, Kira Kirsch, Joanna Kos-Krauze, Mateusz Kościukiewicz, Piotr C. Kowalski, Jarosław Kozakiewicz, Borys Lankosz, Paweł Łysak, Paweł Mykietyn, Krystyna Piotrowska, Jacek Poniedziałek, Rimini Protokoll, Łukasz L.U.C Rostkowski, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Wojciech Smarzowski, Beata Sosnowska, Beata Stasińska, Danuta Stenka, Monika Strzępka, Małgorzata Szczęśniak i Krzysztof Warlikowski, Małgorzata Szumowska, grupa Twożywo, Bartek Wąsik, Andrzej Wilowski, Olga Wróbel, Wacław Zimpel.

Wśród rzeczy przekazanych na aukcję znajdują się m.in. przestrzenna 5-metrowa rzeźba "Habitat" Jarosława Kozakiewicza, prezentowaną obecnie w "Zachęcie" i statuetka Złote Lwy od Joanny Kos-Krauze, którą otrzymała razem z Krzysztofem Krazue za film "Papusza" na 38. Gdynia Film Festival. Jedną ze statuetek filmowych podarowała także słynna reżyserka Agnieszka Holland. Podczas maltańskiej aukcji będzie można wylicytować: fragment partytury "Czarodziejskiej góry" Pawła Mykietyna, płytę Wacława Zimpla, niedawno wydany "Dziennik 2000-2002" z autografem Krystyny Jandy, a także książkę "Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty" z dedykacją od autora przekładu, Jacka Poniedziałka. Dla miłośników kina także znajdą się prawdziwe rarytasy. Wśród rzeczy przeznaczonych na aukcję znalazł się plakat autorstwa Grzegorza "Gabz" Domaradzkiego do filmu "Obce niebo" od reżysera Dariusza Gajewskiego, filmy "Tango z książkami" na podstawie książek Janusza Rudnickiego i "Zjednoczone Stany Miłości" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego od aktorki Magdaleny Cieleckiej. Zeszłoroczna kuratorka idiomu Lotte van den Berg na rzecz naszej aukcji przekazała krzesła z projektu "Building Conversation", którego główną ideą jest rozmowa traktowana jako dzieło sztuki. Otrzymaliśmy także niedostępne w sprzedaży albumy z fotografiami reżyserów - gości festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, boxy z filmami, książki o tematyce filmowej od Romana Gutka oraz kasety VHS z archiwalnym nagraniem debiutu Grzegorza Jarzyny, "Bzika Tropikalnego" w specjalnie zaprojektowanej oprawie graficznej. Reżyser przekazał także oryginalny program spektaklu z autorskim wpisem oraz okolicznościowy numer "Notatnika Teatralnego" poświęcony dwudziestoleciu premiery "Bzika". Beata Stasińska przekazała zdjęcie Zbigniewa Herberta ze strajku studentów z listopada 1981 roku oraz oryginalną, oprawioną wycinankę Czesławy Kaczyńskiej, jednej z ostatnich artystek ludowych zajmujących się tą ginącą chłopsko-żydowską sztuką. To tylko część nadesłanych rzeczy, które będzie można wylicytować na aukcji.

Bardzo ważna jest dla nas solidarność z "Maltą" wyrażona przez członków międzynarodowego projektu House on Fire, którego celem jest wspieranie artystów, zabierających głos w publicznej debacie na temat aktualnych problemów społecznych, kulturalnych i ekonomicznych. Przedstawiciele House on Fire uznali sytuację festiwalu za "niezwykle niepokojącą". Poparcie okazali nam: Mark Deputter, Laura Lopes, Ondrej Hrab, Jan Veselý, Sven ge Birkeland, Karoline Skuseth, Kira Kirsch, Mark Timmer, Guy Gypens, Ilse Joliet, Jacky Ohayon, Stéphane Boitel, Annemie Vanackere, Ricardo Carmona, Jon Davis oraz Mark Ball.

Szczegółowe informacje o aukcji ogłosimy na początku czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji