Artykuły

Kraków. Twórcy teatralni i pisarze na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Dokument o kontrowersjach wokół "Neomonachomachii" Teatru KTO, biografia braci Janickich z teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora oraz próba zrozumienia paradoksów życia Stanisława Lema. Kraków, krakowianie i krakowska kultura będą mocno reprezentowane na wielkich ekranach 57. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, której pierwsze pokazy 28 maja.

Krakowski Festiwal Filmowy, którego 57. edycja rozpocznie się już za 10 dni, przyzwyczaił widzów do czterech głównych konkursów - dokumentalnego, krótkometrażowego, polskiego i DocFilmMusic oraz sekcji tematycznych, w ramach których obejrzeć można dziesiątki tytułów różnych form filmowych.

Polska panorama

Obok m.in. najgłośniejszych dokumentów minionego roku ("Opowieści ze świata"), filmów zrealizowanych w krajach europejskich ("Gdzieś w Europie"), krótkich metraży nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2016 roku ("Short Matters! Krótkie filmy roku") oraz najciekawszych wideoklipów ("Noc wideoklipów") selekcjonerzy KFF-u przygotowali sekcję prezentującą najciekawsze dokonania polskich twórców z ostatniego roku. "Polska panorama" skupia filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe wyreżyserowane zarówno przez młodych twórców, jak i uznanych reżyserów.

- "Polską panoramę", podobnie jak konkurs polski, traktujemy jako wskazówkę dla zagranicznych selekcjonerów, którzy licznie odwiedzają nasz festiwal. Dostrzeżone przez nich filmy robią potem często zawrotną karierę na świecie - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Filmy związane z Krakowem

Wśród filmów prezentowanych w ramach "Polskiej panoramy" zobaczymy kilka tytułów szczególnie związanych z Krakowem. Będą portrety wybitnych twórców, którzy większość swojego życia spędzili w mieście królów, i kulisy ze świata krakowskiego teatru. "Autor Solaris" (28 maja, 1 czerwca) to dokument Borysa Lankosza, w którym reżyser razem z wybitnymi lemologami, historykami i bliskimi Stanisława Lema przybliża paradoksy z życia futurystycznego pisarza. Bohaterem "Filmu o Pilchu" jest, równie mocno zaprzyjaźniony z Krakowem, Jerzy Pilch. Adam Lewandowski przedstawia prozaika z perspektywy jego przyjaciół i wzbogaca film komentarzami samego Pilcha.

Na krakowskich ekranach kinowych zostanie pokazana lokalna scena teatralna. "Exodus" Tristana Andersona i Pauliny Bondaronek wraca do historii wystawienia na Rynku Głównym przez Teatr KTO kontrowersyjnego (zdaniem niektórych polityków) spektaklu "Neomonachomachia". Marian Przybylski w filmie "Ostatnie diamenty" sięga z kolei do biografii braci Janickich, charyzmatycznych aktorów teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Sylwetkę jednej z najwybitniejszych person teatru, dyrektora m.in. Narodowego Starego Teatru w czasach PRL-u zobaczymy w dokumencie Edyty Wróblewskiej "Zygmunt Hübner - gra z rzeczywistością".

Ponadto w repertuarze "Polskiej panoramy" m.in. dokument "How to Destroy Time Machines" Jacka Piotra Bławuta o pasji amerykańskiego artysty, który całkowicie poświęcił się eksperymentom muzycznym, krótki metraż "Raz dwa zero" Anny Pawluczuk z dziewięciolatką trenującą gimnastykę artystyczną w roli głównej oraz "XXXLove", dokument o starciu z otyłością Joanny Frydrych.

57. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa od 28 maja do 4 czerwca. Program i bilety na stronie krakowfilmfestival.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji