Artykuły

Kronika kulturalna

TELEWIZJA POLSKA razem z Życiem Warszawy - po raz drugi wspólnie - ogłasza konkurs na 10 najpopularniejszych postaci wystę­pujących przed kamerami w roku 1988. Słowem - Wiktor'88 przed nami.

I JESZCZE PREMIERA. W Dra­matycznym - Car Mikołaj Tadeusza Słobodzianka. Reżyseria Maciej Prus. Rzecz o autentycznych wyda­rzeniach z lat trzydziestych, akcja na dawnych polskich kresach. Zapasiewicz, Decówna, Traczykówna. Machalica. Sztukę wyróżniono na konkursie dramaturgicznym we Wrocławiu w r. 1986, a jej autor dał się poznać niegdyś w Polityce jako drapieżny recenzent teatralny piszą­cy pod pseudonimem Jan Koniecpol­ski.

JADWIGA KUKUŁCZANKA. polska romanistka mieszkająca od lat sześćdziesiątych w Paryżu, otrzy­mała za za sługi dla polskiej kultu­ry nagrodę i medal polskiego Ośrodka S.E.C. Pani Jadwiga obec­nie kieruje przedsiębiorstwem pro­dukującym i rozpowszechniającym filmy z udziałem artystów obu kra­jów.

TERESA BUDZISZ-KRZYŻANOWSKA będzie Hamletem, księ­ciem Danii (jak przed nią Stanisła­wa Wysocka) w najnowszej realiza­cji tego dramatu w Starym Teatrze w Krakowie. Reżyseria Andrzeja Wajdy.

PSIE SERCE Michaiła Bułhako­wa wejdzie na radzieckie ekrany (a dopiero co je po raz pierwszy opub­likowano). Przygotowuje ten film w wytwórni Lenfilm reżyser Wadim Bortko.

MAMY polski tasiemiec telewizyjny na miarę brazylijskich. W każ­dym razie telenowela (też jak tam­te). 52 odcinki, pierwszy chyba już na Boże Narodzenie - takie są pla­ny. Nazywa się to W labiryncie, re­żyserem jest Paweł Karpiński. Jeśli Labirynt... się spodoba będzie się kręcić te historyjki dalej. Ano. zo­baczymy.

STO LAT ukończyła wybitna polska rzeźbiarka i pedagog ASP w Warszawie, prof. Ludwika Nitschową (twórczyni Warszawskiej Syrenki). Kłaniamy się nisko!

ZNANI LUDZIE KULTURY w Hiszpanii utworzyli ad hoc drużynę piłki nożnej i zagrali widowisko me­czu, z którego dochód przeznaczony został dla niezamożnych aktorów. Kapitanem drużyny był sam Placido Domingo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji