Artykuły

Kraj. Grosze grają rolę

Już po raz trzeci w maju, z okazji obchodzonego w najbliższą sobotę Dnia Teatru Publicznego, na scenach w całym kraju zostaną zagrane spektakle za grosze. W tym roku w akcji "Bilet do teatru za 500 groszy" weźmie udział aż 98 teatrów z 39 miast. Sprzedaż biletów rozpocznie się 13 maja i będzie prowadzona wyłącznie w kasach teatrów. Spektakle będą wystawiane przez cały tydzień aż do 20 maja.

Symboliczna liczba 500 gr w tegorocznej akcji nawiązuje do liczby spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty (było ich dokładnie 530, ale liczbę zdecydowano się zaokrąglić). "Scena i widownia to otwarte i życzliwe miejsca. Wspólna przestrzeń szczerej dyskusji o sprawach najważniejszych" - wyjaśnia Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, organizator akcji.

W ubiegłych latach wydarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem. Bilety sprzedawały się jak ciepłe bułeczki, a na widowniach teatrów zasiadło dziesiątki tysięcy widzów. - Rzadko zaglądam do teatru, jest to dla mnie spory wydatek, na który zwykle nie mogę sobie pozwolić. W ub.r. w ramach tej akcji obejrzałam "Eugeniusza Oniegina" w Teatrze Wielkim i byłam zachwycona. Tym razem chcę zobaczyć dwie sztuki - mówi nam Marta Lipińska z Poznania.

Jest w czym wybierać. W ramach III edycji akcji biletu za grosze zaprezentowane zostaną spektakle, które cieszyły się dużą popularnością, przedstawienia doceniane w konkursach i na festiwalach oraz repertuar dla dzieci. Teatr Narodowy w Warszawie pokaże "Łysą śpiewaczkę" Eugene'a Ionesco, a Krakowski Tteatr Scena STU "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. "Carmen" będzie można zobaczyć w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, dramat "Kursk" grany na "Darze Pomorza" jest propozycją Teatru Miejskiego w Gdyni, wrocławski Teatr Lalek przygotował z kolei "Calineczkę". Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli znaleźć można na stronie internetowej: www.dzienteatrupublicznego.pl Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnych przechadzek

w ramach "spacerowników teatralnych". Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast (więcej na www.space-rownikteatralny.pl).

"Bilet za 500 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji