Artykuły

Olsztyn. Dzień Teatru Publicznego w Teatrze im. Jaracza

Przed nami trzecia edycja akcji "Dzień Teatru Publicznego" przygotowanej przez Instytut Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Wśród blisko 100 Teatrów z całego kraju w akcję włączy się także Teatr Jaracza w Olsztynie.

W tym roku w ramach projektu zaprezentujemy spektakl "Rewolucja zwierząt" w reżyserii Giovannego Castellanosa.

Przedstawienie odbędzie się 16 maja, a sprzedaż biletów, wyłącznie w kasie Teatru przy ulicy 1 Maja 4, w cenie 500 groszy wystartuje 13 maja o godzinie 9:00.

Poniżej prezentujemy ideę, historię oraz pozostałe szczegóły akcji.

W akcji Bilet do teatru za 500 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział 97 teatrów z 38 polskich miast, a więc o osiem teatrów więcej niż w roku ubiegłym.

Zmieni się także nieco formuła samego świętowania.

Sprzedaż biletów za okrągłe 5 złotych prowadzona tylko w kasach teatrów rozpocznie się 13 maja, ale spektakle nie będą wystawiane w kolejną sobotę, jak było w roku ubiegłym, lecz przez cały tydzień aż do 20 maja.

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu Spacerowników teatralnych, który swój początek miał także przed dwoma lata z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej a tym samym kulturalnej historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl).

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz trzeci.

Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce a więc teatr dostępny i mówiący w imieniu każdego obchodził 250-lecie swojego istnienia.

Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznychz całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem.

Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnym roku i o czym jesteśmy przekonani uda się to także za kilka tygodni.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępny będzie od 13 kwietnia na przygotowanej z tej okazji stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Najważniejszy punkt, a więc idea akcji i jej główny cel, pozostaje niezmienny.

Chcemy przybliżać teatr obywatelom i zwracać uwagę, że jest on miejscem dostępnym, bezpiecznym oraz reagującym żywo na otaczające nas problemy. I właśnie do tej żywej problematyki nawiązuje w tym roku cena biletu.

500 groszy odpowiada bowiem liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty.

Skrupulatność nakazywałaby nawet, aby do tej liczby dodać jeszcze +,

bo takich przedstawień było dokładnie 530. Imponująca statystyka! To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzom, którzy przy okazji ubiegłorocznego Dnia Teatru Publicznego

zwracali uwagę na repertuar współczesny, jako na ten, który z jednej strony bardzo ich interesuje, z drugiej zaś dostarcza pewnych obaw i trudności w definicji.

Dzień Teatru Publicznego oraz towarzysząca mu akcja Biletu do teatru za 500 groszy to szansa i zachęta dla tych, którzy na co dzień z różnych powodów rzadko korzystają z oferty teatralnej, na ich twórcze spotkanie z teatrem, którego nie muszą się obawiać i który bardzo łatwo daje się oswoić. Chcemy aby komunikat otwarcia teatru na widza w tym roku również wybrzmiewał mocno. Popularyzujmy teatr poprzez mówienie o jego życzliwości, obalając tym samym złudne przekonanie ekskluzywności i niedostępności (finansowej, ale i intelektualnej) scen publicznych.

Dzień Teatru Publicznego to także próba zwrócenia uwagi widzów na to, że ich obecność stanowi żywy dowód na konieczność istnienia teatrów publicznych, w całej ich różnorodności i liczbie.

W tym roku po raz kolejny powtarzamy, że bez publicznego wsparcia teatr, jako idea i jako konkretne punkty na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć. To wyjątkowo ważne wskazanie i wzięcie odpowiedzialności za rolę teatru publicznego jako finansowanego ze środków publicznych miejsca debaty społecznej oraz narzędzia kształtowania wartości i postaw.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji