Artykuły

Warszawa. Projekty MSN i TR Warszawa nabierają kształtów

Budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa przestają być prostymi pudełkami. Teatr będzie miał neomodernistyczną kratownicę, muzeum może kojarzyć się z geometrycznymi obrazami Pieta Mondriana.

Zdjęcia modeli budynków, które mają stanąć między Pałacem Kultury a Marszałkowską, opublikował na swojej stronie internetowej amerykański projektant Thomas Phifer. Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma być białym prostopadłościanem położonym wzdłuż Marszałkowskiej. TR Warszawa to mniejszy, ciemnoszary kubik ulokowany na placu Defilad, na wysokości Teatru Studio.

W porównaniu z wizualizacjami przedstawionymi w 2015 r., budynki mają teraz bardziej dopracowane elewacje. Widać, że architekt jako część projektu potraktował drzewa, które mają być posadzone pomiędzy budynkiem muzeum i teatru.

W muzeum na wysokości tego zagajnika zaplanowano duże, prostokątne przeszklenia. Podobne okna umieszczono w budynku teatru. Na modelu jego siedziby zwracają uwagę ogromne, wysokie na dwie kondygnacje otwory po dwóch stronach budynku: od parku Świętokrzyskiego i od placu Defilad.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Inwestycja za 435 mln zł

Koszt budowy muzeum szacowany jest na 270 mln zł, teatru (z wyposażeniem) - na 165 mln. Inwestycja ma być finansowana z budżetu miasta.

Inwestycja od lat boryka się z problemami. Ostatnim jest kłopot z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Żeby ten dokument został wystawiony, muzeum musi mieć dojazd. Choć budynek będzie położony przy Marszałkowskiej, plan zagospodarowania zastrzega, że dojazd ma być poprowadzony poprzez ulicę prostopadłą do Marszałkowskiej, na obrzeżu parku Świętokrzyskiego. Tymczasem fragment gruntu pod ulicą w trybie reprywatyzacji przejęła cypryjska spółka kontrolowana przez biznesmena Krzysztofa Janiszewskiego. W tej sytuacji ratusz postanowił wytyczyć ulicę z użyciem tzw. specustawy drogowej. Wydane w ubiegłym roku pozwolenie zakwestionował jednak wojewoda. Prace nad nowym pozwoleniem trwają.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Czy uda się je zbudować do 2020 r.?

Według przedstawianego dotychczas harmonogramu pozwolenie na budowę obiektu miało być wydane do listopada 2016 r. Wciąż go nie ma.

Trwają za to prace nad projektami wykonawczymi muzeum i Teatru TR. Możliwe, że uda się je skończyć w przewidywanym w harmonogramie terminie, czyli w połowie 2017 r. Według założeń prace budowlane nad siedzibą muzeum mają się rozpocząć w styczniu 2018 r. i zakończyć w sierpniu 2020 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji