Artykuły

Szczecin. Polskie wady i przywary w "Pijakach"

Teatr Polski zaprasza jutro na premierę sztuki "Pijacy" Bohomolca, w reżyserii Artura "Więcka" Barona. To spektakl, który daje do myślenia.

"Pijacy" to rzadko pojawiający się na polskich scenach tytuł. Jedno z umoralniąjących dzieł z epoki klasycyzmu, podobnie jak pozostałe, zyskało sobie nie najlepszą sławę.

W dobrze znanej scenerii rodem z PRL-u powoli rozwija się akcja, utrzymana w rytmie kolejnego upojenia alkoholowego, następującego po nim kaca i wypijanego na nowo klina... Równolegle rozwija się wątek romansowy. Rodzina Pijakiewiczów zamierza wydać córkęmTereskę za mąż, a sprawę komplikuje obecność dwóch kandydatów, pijaka Iwreckiego i abstynenta Sobreckiego.

Franciszek Bohomolec (1720-84) był pierwszym liczącym się dramaturgiem, piszącym dla polskiego teatru narodowego, powstałego tuż po wstąpieniu na tron Stanisława Augusta Poniatowskiego. Instytucja ta, pełniąca wówczas funkcję "świeckiej kazalnicy", potrzebowała sztuk krytykujących zacofanie i głupotę szlachty, a popierających cnoty obywatelskie i koncepcje polityczne, lansowane przez oświeceniowych ideologów. Bohomolec zgodził się tworzyć dla narodowej sceny nie bez oporów, bo jego doświadczenie drama-topisarskie nie było wielkie -garść sztuk dla teatrzyków szkolnych prowadzonych przez jezuitów, macierzysty zakon autora "Pijaków". Jego komedie, choć czasem przeładowane doraźną publicystyką zdobyły znaczny rozgłos.

Większość z nich skomponowano na zasadzie przeciwstawienia bohaterów o cechach dodatnich i ujemnych. Zgodnie z regułami gatunku bogatsze były typy negatywne, pełniące w gruncie rzeczy rolę "portretów przywar" szlacheckiej społeczności.

Co, gdzie, za ile

Pijacy,

6 maja,

Teatr Polski, godz. 19,

bilety 35-45 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji