Artykuły

Białystok. Majówka u studentów Akademii Teatralnej

W spektaklu nie pada ani jedno słowo. Za to obraz kreują lalki i aktorzy w żywym planie. W sobotę o godz. 18 w Akademii Teatralnej - premiera spektaklu dyplomowego studentów IV roku kierunku aktorskiego. To sugestywna opowieść o historii narodzin i dojrzewania, którą oglądać można w dniach 1-3 maja.

Spektakl "Kiedy urodziłam się po raz pierwszy" reżyseruje Kata Csato, węgierska reżyserka znana m.in. z fantastycznych realizacji dla najmłodszych

- "Lenka" i "Pałko" w Białostockim Teatrze Lalek. Spektakl ze studentami przygotowała w macierzystej uczelni - ukończyła bowiem również naszą Akademię Teatralną w2006 r., na obydwu kierunkach: aktorskim i reżyserskim.

Inspiracją dla przedstawienia w reżyserii Kąty Csató jest opowieść francuskiego pisarza Vincenta Cuvelliera (nieprzetłumaczona na język polski). Równie ważne - jak czytamy w materiałach do spektaklu - są osobiste relacje aktorów - ich wspomnienia, pamiętniki tworzone na potrzeby przedstawienia stanowią bazę dla teatralnej kreacji. Spektakl jest również szczególnym zaproszeniem skierowanym do widzów w każdym wieku: do skonfrontowania scenicznych epizodów z osobistym doświadczeniem każdej i każdego z nas, od narodzin do narodzin.

- Nasz spektakl to historia jednego życia od początku... do początku. Oto rodzi się dziecko, po raz pierwszy w życiu! Po raz pierwszy otwiera oczy, patrzy na świat. Pierwszy raz widzi swoją mamę. I tak obraz za obrazem układamy opowieść o życiu jako przeobrażaniu się, przechodzeniu przez kolejne, a wciąż te same, etapy: z niemowlęcia w dziecko, z dziecka w nastolatka, a w końcu

w dorosłego człowieka. Od narodzin do narodzin, bo to również historia pewnej dziewczyny: od momentu, kiedy przyszła na świat, do chwili, gdy z kolei ona sama urodziła dziecko - mówią twórcy spektaklu.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 3 do lat stu. Trwa 45 minut.

Przedstawienie-egzamin odbędzie się w Akademii Teatralnej (ul. Sienkiewicza 14) w piątek o godz. 20, premiera - w sobotę o godz. 18.

Tlerminy kolejnych spektakli, na które można wpaść w majowe dni, to poniedziałek-środa (1-3 maja) o godz. 12.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji