Artykuły

Poznań. Premiera "Anny Kareniny" w Wielkim

Grały ją m.in. Greta Garbo, Sophie Marceau i Keira Knightley. Powieść o niej, napisana przez Lwa Tołstoja, powstała w latach 70. XIX wieku, do dziś inspiruje twórców. Teatr Wielki wystawi 13 maja "Annę Kareninę".

To będzie przedostatnia z premier zaplanowanych na ten sezon artystyczny w Teatrze Wielkim. Wielkie dzieło rosyjskiego pisarza - ponadczasową opowieść o zakazanej miłości - zobaczymy w Poznaniu w choreografii szefa baletu poznańskiego teatru - Tomasza Kajdańskiego. Twórcy chcą pokazać widzom, że taniec może oddać więcej niż słowa, a nawet adaptacje filmowe, których literacki klasyk miał przecież wiele.

Miłość nie wszystko wybaczy

Niewątpliwie jednak to właśnie filmy sprawiły, że fabułę słynnej powieści zna dziś niemalże każdy. Tytułowa bohaterka - Anna Arkadiewna Karenina (z domu księżniczka Obłońska) - jest młodą żoną Aleksieja Karenina i matką ośmioletniego Sierioży. Karenin piastuje wysokie stanowisko w Sankt Petersburgu, dzięki czemu jego żona obraca się w kręgach liczących się rosyjskich rodów. Cieszy się powszechną sympatią, kocha swojego synka.

Ale w jej życiu brakuje namiętności. Pewnego dnia na dworcu Anna Karenina spotyka hrabiego Aleksego Wrońskiego. Zakochują się w sobie. Anna porzuca dla nowego uczucia wszystko - dom, dziecko, poczucie stabilności i społeczną pozycję.

Zostaje osobą wyklętą - kochanką, kobietą żyjącą w wolnym związku. Karenin nie zgadza się na rozwód i utrudnia jej kontakty z synem. Kobieta popada w depresję, którą potęguje rodząca się zazdrość o kochanka. W akcie desperacji Anna Karenina rzuca się pod pociąg.

Tęsknoty kontra konwenanse

- Lew Tołstoj stworzył przekonujący i głęboko psychologiczny portret kobiety tęskniącej za namiętnością w społeczeństwie uregulowanym przez konwenanse - przypominają twórcy najnowszej premiery.

Baletową wersję literackiego bestsellera, którą obejrzymy w Teatrze Wielkim, stworzył Rodion Szczedrin, jeden z najbardziej uznanych rosyjskich kompozytorów dwudziestego wieku. - Napisana z wielkim rozmachem partytura odzwierciedla bogactwo emocjonalnych i psychologicznych półtonów uczuć i namiętności bohaterów - czytamy w zapowiedzi.

W latach 60. XX wieku Szczedrin był ważną postacią w radzieckim życiu muzycznym. Do lat 90. był przewodniczącym Związku Kompozytorów Rosyjskich. Od 1989 r. działał na rzecz wsparcia "pieriestrojki". W 1992 r. wyemigrował do Monachium, gdzie mieszka do dziś.

Jego muzyka uważana jest za bardzo typową kontynuację rosyjskiej tradycji. Znawcy podkreślają ekspresyjność jego dzieł, wyraźnie nawiązania do tradycji Dymitra Szostakowicza. Kompozytor sięga też do rosyjskiej muzyki ludowej i cerkiewnej.

Premierę "Anny Kareniny" - która odbędzie się 13 maja o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Wielkiego - poprzedzi przedpremierowe spotkanie o godz. 18 w Sali Kameralnej im. Wojciecha Drabowicza. Będzie to okazja, żeby porozmawiać z choreografem Tomaszem Kajdańskim.

Libretto napisał Borys Lwow-Anochin na podstawie powieści Lwa Tołstoja. Kierownictwo muzyczne - Katarzyna Tomala. Scenografia - Dorin Gal. Projekcje multimedialne - Lieve Vanderschaeve

Przybliżony czas trwania spektaklu - 2 godz. (z 1 przerwą).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji