Artykuły

Dora odstawia leki

Toruński teatr zaprasza na drugą premierę w tym sezonie - na małej scenie zobaczymy "Witaj, Dora" w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.

To polska prapremiera utworu Lukasa Bärfussa, szwajcarskiego autora pokolenia czterdziestolatków. Tekst został uznany w 2003 r. przez "Teater heute" za sztukę roku. Utwór znany też jako "Seksualne neurozy naszych rodziców" miał swoją premierę na kilkunastu niemieckich scenach i przetłumaczono go na kilkanaście języków. - To tekst mocny, precyzyjny, poprzez kapitalną metaforę rzeczywistości stawiający mnóstwo pytań zarówno realizatorom, jak i widzom. Mam nadzieję, że torunianie ze spektaklu w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego wyjdą z wieloma powodami do myślenia - opowiada Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor artystyczny Teatru Horzycy.

O czym opowiada sztuka? Dorę uznano za chorą. Od dzieciństwa podawano jej silne leki. Teraz, na prośbę matki, odstawia leki. Dora, niczym współczesny Kaspar Hauser, gwałtownie poznaje otaczający ją świat. Jej niewinność i naiwność są jej największą siłą, ale fizycznie jest już dojrzałą, zmysłową kobietą. Odkrywa własną seksualność. - To jedna z najbardziej interesujących, ale i najdziwniejszych istot, jakie ostatnio pojawiły się na scenie - pisał Jürgen Berger w "Süddeutsche Zeitung".

Scenografię do tego przedstawienia opracował Maciej Chojnacki, a muzyka jest dziełem Marcina Mirowskiego. W spektaklu zobaczymy m.in. Ewę Pietras, Julię Sobiesiak, Agnieszkę Wawrzkiewicz, Pawła Kowalskiego, Marka Milczarczyka, Tomasza Mycana, Pawła Tchórzelskiego.

Premiera spektaklu w niedzielę o godz. 19 na małej scenie Teatru Horzycy (pi. Teatralny 1). Bilety kosztują: 30 zł, 22 zl (ulgowy), 20 zł (szkolny).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji