Artykuły

Poznań. Wojciech Kuczok w Teatrze Nowym

Autor "Gnoju" w Poznaniu! W poniedziałek, 24 kwietnia, w Teatrze Nowym o swojej najnowszej książce będzie opowiadał Wojciech Kuczok.

Kuczok jest też autorem "Ambony ludu" - sztuki, na podstawie której powstał spektakl w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, prezentowany na Dużej Scenie Teatru Nowego. Ale nie tylko pod takim pretekstem pisarz przyjeżdża do Poznania. W maju do księgarń trafi jego najnowsza powieść - "Czarna". Jak informuje wydawca: "to historia Jeremiego uwikłanego w pozamałżeńską relację z kobietą, która kocha za bardzo oraz konsekwencji, jakie ów zakazany i burzliwy romans wywoła w niewielkiej społeczności. To również znakomity pretekst do rozmowy o pisaniu herstory i history, a także o tym, że szczególny rodzaj miłosnej gorączki może się zdarzyć każdemu".

Premiera "Czarnej" może być jednocześnie pretekstem do rozmowy o starszej, bardziej rozpoznawalnej twórczości Kuczoka. Nagrodzony Nike oraz Paszportem Polityki "Gnój" oraz nakręcony na podstawie powieści film "Pręgi" Magdaleny Piekorz wpisały się przecież do kanonu współczesnej polskiej literatury i kinematografii. Okaleczenie emocjonalne oraz nieprzepracowane traumy z dzieciństwa rzutujące na nieumiejętność nawiązywania relacji międzyludzkich zbierają swoje okrutne żniwo każdego dnia - problem opisany przez Kuczoka w jego najbardziej rozpoznawalnej powieści nadal pozostaje aktualny.

Nieprzepracowane traumy i skaleczone dusze Kuczok w ostatnim etapie twórczości zastąpił tematami lżejszymi, lecz nie mniej banalnymi i ważnymi. Wydany w 2013 roku "Obscenariusz" to zbiór opowiadań dotyczących miłości zmysłowej. Jak sam autor stwierdził w wywiadzie dla magazynu "Książki": - Moja ostatnia książka "Obscenariusz" składa się w zasadzie z samych scen łóżkowych. Mogę więc powiedzieć, że wreszcie przestałem się oszukiwać, że najpierw przychodzi do mnie fabuła, a sceny erotyczne są ornamentem - mówił. Erotyka i jej pierwsze doświadczenia pojawiają się także w "Spiskach. Przygodach tatrzańskich" z 2011 roku - tu dziesięcioletni bohater książki odkrywa świat pogańskiej erotyki.

Kierunek, który obrał pisarz w ostatnich latach, pozwala na prognozowanie jaką powieścią będzie "Czarna". Kuczok odszedł od szeroko obecnych grozy i lęku na rzecz emocji i doznań zmysłowych. Jakie spojrzenie zaprezentuje w "Czarnej"? Być może uchyli rąbka tajemnicy podczas poniedziałkowego spotkania w Teatrze Nowym.

***

"Czytnik" z Wojciechem Kuczokiem

Teatr Nowy, Scena Nowa

24.04, g. 18

bilety 5 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji