Artykuły

Lublin. Laureaci nagrody Złota Kieszeń

W sobotę w Centrum Spotkania Kultur ogłoszono wyniki I Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie". Jury w składzie Paweł Dobrzycki, Anna Królica, Ewa Kuryluk, Dorota Roqueplo, jednogłośnie przyznało nagrodę Grand Prix Złota Kieszeń Katarzynie Borkowskiej za scenografię i kostiumy do przedstawienia "Księgi Jakubowe" w reż. Eweliny Marciniak.

Jury uznało, że że ten kunsztowny spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie tworzy spójną wizję artystyczną, odznaczając się wielką precyzją detalu.

Jury przyznało nagrodę Złota Kieszeń za najlepszą scenografię Jerzemu Rudzkiemu, za scenografię do przedstawienia lubelskiego Teatru Provisorium "Punkt Zero: Łaskawe" w reżyserii Janusza Opryńskiego, uważając, że obrazuje ona wnikliwie ideę spektaklu, podkreślając jego surowość i uwypukla przesłanie.

Złotą Kieszeń za najlepsze kostiumy Jury przyznało grupie Mixer w składzie: Monika Ulańska, Dorota Gaj-Woźniak i Robert Woźniak za spektakl Teatru Wybrzeże "Fahrenheit 451" w reżyserii Marcina Libera.

Do udziału w Festiwalu zgłoszono 70 przedstawień z całego kraju. Komisja Festiwalu sześć z nich wybrała jako finałowe. Jury, złożone z reprezentantów różnych dyscyplin związanych ze sztukami wizualnymi, po obradach w Lublinie przyznało nagrody finansowe i statuetki "Złota Kieszeń". Grand Prix Festiwalu to nagroda w wysokości 10 000 zł dla najlepszej prezentacji festiwalowej. Nagroda dla najlepszej scenografii oraz Nagroda dla najlepszego kostiumu wynoszą po 7 500 zł. Jury mogło podjąć decyzję o nieprzyznaniu nagród lub wyróżnień w poszczególnych kategoriach.

Przyznawanym statuetkom Złotej Kieszeni towarzyszyły nagrody finansowe. Galę rozdania nagród prowadził Tomasz Raczek, a wieczór zwieńczył zjawiskowy występ ukraińskiej artystki Onuki.

W ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów można obejrzeć jeszcze dzisiaj dwa spektakle. "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza", Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego o godzinie 18.00, na scenie Teatru Muzycznego. Twórcy posługują się utworami Tadeusza Różewicza, to ostatni spektakl Ewy Wycichowskiej, choreografki, która przez 27 lat była Dyrektorem Baletu Poznańskiego.

"Kumernis, czyli o tym, jak Świętej Panience broda rosła" Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, o godz. 20.00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur. Autorką scenografii do "Kumernis" jest Agata Duda-Gracz, a w roli tytułowej zobaczymy Magdalenę Kumorek.

Festiwal to również wydarzenia towarzyszące,w tym wystawy, które nadal będą dostępne dla zwiedzajacych. Retrospektywna wystawa twórczości Andrzeja Kreütz-Majewskiego prezentująca dokonania wieloletniego naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie, autora dekoracji i kostiumów do niezliczonych realizacji operowych, a także cenionego malarza. Ekspozycja przygotowana wspólnie z Teatrem Wielkim - Operą Narodową prezentuje dokonania artysty, który współpracował z największymi scenami teatralnymi świata, m.in. z Covent Garden w Londynie, Staatsoper w Wiedniu i Operą Paryską. Jego wychowankiem jest również znakomity scenograf Boris Kudlička.

Ponadto w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur dostępne dla zwiedzających będą instalacje kostiumograficzne z kolekcji: Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie oraz Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Ekspozycje można oglądać na wszytskich poziomach obiektu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji