Jerzy Stuhr kończy 70 lat. Krystyna Janda: "Jest człowiekiem z diamentów..."
Jerzy Stuhr, aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog kończy dziś 70 lat. Spektakle z udziałem Jerzego Stuhra i w jego reżyserii możemy oglądać w warszawskim Teatrze Polonia. Życzenia dla swojego przyjaciela złożyła na Facebooku Krystyna Janda
- Interesuje mnie taki teatr, który wywołuje u widzów wzruszenie, emocje od śmiechu po łzy. Teatr, który pozwala uwierzyć w fikcję - mówił Jerzy Stuhr kilka lat temu na spotkaniu z cyklu "Film, muzyka, teatr w Gazeta Café" w warszawskiej redakcji "Gazety Wyborczej". Takie cele postawił sobie w "Kontrabasiście" - monodramie, który gra od 1985 r. - Kiedyś w pierwszych rzędach zasiedli wyłącznie mężczyźni. I cały czas dopowiadali, mrugali do mnie okiem : "Tak, panie kolego", "zgadza się", "też tak mam". Okazało się, że była to wycieczka kontrabasistów. Utwierdzili mnie w tym, że ta postać jest wiarygodna - mówił na spotkaniu Jerzy Stuhr.
Aktor nie ukrywa, że coraz trudniej jest mu odnaleźć się we współczesnym teatrze, bo nie zawsze go rozumie. Tym bardziej ceni sobie współpracę z Teatrem Polonia, w którym gra w "32 omdleniach" według Czechowa, wyreżyserował "Ich czworo" Zapolskiej i "Na czworakach" Różewicza, a od czasu do czasu pokazuje też swojego "Kontrabasistę".
Przez 30 lat Jerzy Stuhr zagrał "Kontrabasistę" Patricka Süskinda ponad 700 razy w Polsce i na świecie.
Życzenia dla swojego przyjaciela złożyła na Facebooku Krystyna Janda:
"Szanowni Państwo, dziś mój przyjaciel Jerzy Stuhr kończy 70 lat. Znaliśmy się i przyjaźniliśmy od zawsze, także nasze rodziny. Spędzaliśmy razem wakacje, pracowaliśmy razem. Przez ostatnie lata Jerzy pracuje nieustannie z naszą Fundacją, reżyseruje i gra w Teatrze Polonia. Byliśmy świadkami i towarzyszami Jego kłopotów zdrowotnych, walk i sukcesów. Byliśmy z Nim cały czas, każdą minutę. Kilka lat temu, na scenie Teatru Polonia, odbył się jubileusz 50 - lecia pracy artystycznej Jerzego, świętowany wyreżyserowanym przez Andrzeja Domalika spektaklem "32 Omdlenia" Czechowa, a spektakl jest grany do dziś, zbliżamy się do 200 prezentacji. Jerzy gra w naszym teatrze i wyreżyserował także "Ich czworo" Zapolskiej i "Na czworakach" Różewicza. Czasem gra namówiony do tego "Kontrabasistę". Mamy dalsze plany artystyczne na przyszłą wiosnę. Jerzy jest Człowiekiem z diamentów serca, ze złota talentu, dobroci, lojalności, inteligencji, z żelaza pracowitości i z brylantów życzliwości dla świata i ludzi. Człowiekiem prawdy, rzetelności, uczciwości i humanizmu. Jego optymizm i tzw. dobre nastawienie, tak dziś rzadkie a przez to bezcenne, pozwala pokonywać najostrzejsze zakręty losu. O Jego aktorstwie, sukcesach pisać nie muszę bo są one powszechnie znane i cenione, trzeba tylko przypomnieć o Jego zasługach w pracy pedagogicznej. Wychował i uczył cale pokolenia dziś pracujących aktorów i reżyserów i nadal uczy. Jurku! Kochany! Życzę Ci, życzymy Ci wszyscy, wszystkiego, wszystkiego dobrego. Dziękujemy. Wiem, że jesteś teraz we włoskiej podróży urodzinowej. Miłego czasu. Miłego życia i wielu lat w pełnym zdrowiu i formie".