Liryczna opowieść o przemijaniu
Sztuka Ernesta Thompsona "Nad Złotym Stawem" zyskała światowy rozgłos dzięki ekranizacji z Henrym Fondą i Katharine Hepburn. Polska premiera spektaklu przygotowana była w 2001 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Zbigniew Zapasiewicz wyreżyserował ją z okazji 50-lecia pracy artystycznej Mirosławy Dubrawskiej. Ponieważ spektakl cieszył się powodzeniem, powstała jego telewizyjna wersja, którą realizowano na Mazurach.
W przedstawieniu, obok pary głównych bohaterów granych przez Dubrawską i Zapasiewicza, zobaczymy Olgę Sawicką, Szymona Bobrowskiego oraz Tomasza i Maksymiliana Sapryków.
- Długo się zastanawiałam, jaką rolę powinnam zagrać na swój jubileusz, bo w końcu pięćdziesiąt lat to szmat czasu - mówi Mirosława Dubrawska. Przez całe życie grałam nieco inny repertuar. Bardzo lubiłam postacie negatywne, bo są z reguły lepiej napisane i aktor ma szansę ciekawej analizy. Uznałam jednak, że na jubileusz trzeba zagrać postać, która budzi sympatię, która odpowiada mi wewnętrznie. I taką wydała mi się bohaterka "Nad Złotym Stawem". Kobieta, która kocha nade wszystko męża. Zajmuje się domem, udziela się raczej w życiu rodzinnym, a nie zewnętrznym, która kocha przyrodę.
- Sama mam małą chatę pod Warszawą, więc wiem, jakie to miłe. Świadomość, że będziemy pracować nad tym spektaklem wraz ze Zbyszkiem Zapasiewiczem i w dobrym towarzystwie kolegów z mego macierzystego teatru, stanowiła dodatkową frajdę. Miałam dużą satysfakcję z grania tego spektaklu przez kilka sezonów i cieszę się, że jakiś jego ślad zostanie w przedstawieniu, zrealizowanym dla Teatru Telewizji.
Blisko osiemdziesięcioletni emerytowany profesor i w pełni oddana mu żona, od niemal pół wieku przyjeżdżają do swego małego domku nad Złotym Stawem. Norman Thayer (Zbigniew Zapasiewicz) dni spędza gderając, zrzędząc i marudząc. Zgorzkniały i coraz bardziej cierpiący z powodu "dziurawej" pamięci, głośno rozmyśla o nadchodzącej śmierci. Ethel Thayer (Mirosława Dubrawska) jest jego całkowitym przeciwieństwem. Zachwyca ją otaczająca jezioro przyroda, nigdy nie traci pogody ducha. Bez cienia skargi znosi humory męża. Parę czeka trudne wyzwanie, kiedy nad Złotym Stawem pojawiają się goście. Ich córka Chelsea (Olga Sawicka) przyjeżdża na letnisko wraz z nowym narzeczonym Billem (Szymon Bobrowski) oraz jego nastoletnim synem Billym (Maksymilian Sapryk). Budzą się demony dawnych konfliktów.
Zdjęcia kręcono nad jeziorem Śniardwy, w Niedźwiedzim Rogu. Pobyt pary wybitnych aktorów zelektryzował właściciela pobliskiej restauracji rybnej, który zmyślą o nich każdego dnia serwował inny gatunek ryb. - Filmową wersję powieści z Henrym Fondą i Katharine Hepburn szczęśliwie oglądałam zaraz po premierze - mówi Mirosława Dubrawska. - Kiedy przystępowaliśmy do inscenizacji, niewiele z niej pamiętałam. Ale wiem, że w wersji teatralnej pojawiły się fragmenty, które w filmie pominięto. Jestem bardzo ciekawa, jak przyjmą naszą wersję widzowie.
Premiera 10 kwietnia w TVP 1.