Artykuły

Warszawa. Paweł Dangel pokieruje Teatrem Ateneum

Znamy już wyniki konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy zdecydowała, że od nowego sezonu teatralnego instytucją pokieruje Paweł Dangel.

Przebieg konkursu

W pierwszym etapie postępowania konkursowego spośród czterech kandydatów, którzy złożyli swoje oferty, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się trzy osoby spełniające wymagania formalne. 30 marca br. odbyło się drugie posiedzenie komisji konkursowej, podczas którego przeprowadzono rozmowy z trzema kandydatami: Pawłem Dangelem, Bogdanem Krzysztofem Kozyrą oraz Andrzejem Pawłowskim. Rozmowy dotyczyły programów artystycznych proponowanych przez kandydatów oraz kwestii związanych z modernizacją budynku Teatru.

Wybór

Komisja konkursowa w składzie: Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent m.st. Warszawy, Tomasz Thun-Janowski - dyrektor Biura Kultury, Joanna Szwajcowska - zastępca dyrektora Biura Kultury, Konrad Szczebiot z Teatru im. Węgierki w Białymstoku i Piotr Tomaszuk z Teatru Wierszalin - reprezentujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasz Grochoczyński - ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Paweł Szkotak - ze Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz przedstawiciele Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza: Przemysław Bluszcz oraz Paweł Barszczewicz wybrała na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Ateneum p. Pawła Dangela.

- Kandydaci prezentowali wysoki poziom, zarówno pod względem kompetencji, jak i prezentowanych koncepcji programowych. Pan Dangel przedstawił najbardziej spójną i realną koncepcję działalności Teatru Ateneum w okresie zbliżającej się modernizacji siedziby teatru. Przed nowym dyrektorem wyzwania, ale ma do dyspozycji teatr o ogromnym potencjale artystycznym oraz dobry zespół. Cieszy mnie, iż deklaruje kontynuację i poszanowanie najważniejszych osiągnięć z dorobku tej instytucji - uzasadniła wybór, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy i przewodnicząca komisji.

Paweł Dangel (ur. 1955 roku w Warszawie): polski reżyser teatralny i menadżer branży ubezpieczeniowo-finansowej. Ukończył z wyróżnieniem studia reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) w Moskwie w 1980 pod kierunkiem prof. Jurija Zawadskiego. Odbył szereg praktyk asystenckich w najlepszych teatrach w Moskwie, a następnie w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 1979-1984 pracował jako reżyser w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Rozmaitości w Warszawie oraz Nowych w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Reżyserował sztuki takich autorów jak: Pirandello, Bułhakow, Gorki, Ibsen, Mrożek, Witkacy. W 1984 roku wyemigrował do Londynu, gdzie pracował w polonijnych teatrach i wykładał na prestiżowych londyńskich uczelniach teatralnych: Guildhall School of Music and Drama oraz The Rose Bruford College of Speech and Drama, współpracował także z stacjami radiowymi BBC i RWE. Ukończył rok studiów doktoranckich na wydziale dramatu na Uniwersytecie w Bristol. W 1986 roku związał się zawodowo z brytyjską branżą ubezpieczeniową, w której przeszedł karierę od agenta ubezpieczeniowego, menadżera, do dyrektora sprzedaży i marketingu. Po powrocie do kraju, w latach 1994-2013, związał się z polską branżą ubezpieczeniową. Jako prezes Grupy Allianz w Polsce wspierał wiele instytucji nauki i kultury oraz liczne przedsięwzięcia artystyczne (Teatr Muzyczny Roma, Teatr Dramatyczny i Operę Kameralną w Warszawie, Teatr Banialuka w Bielsku-Białej, Teatr im. Słowackiego w Krakowie, Pantomimę Głuchych w Olsztynie, był mecenasem Nagrody Teatralne Feliksy Warszawskie).

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju rynku finansowo-ubezpieczeniowego w Polsce został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w plebiscycie Rzeczpospolitej uznany został Menadżerem 20-lecia w Polsce. Jest autorem książki autobiograficznej "Zawsze wzwyż, nigdy w dół", wydanej przez Wydawnictwo Znak. Jako osoba zasłużona dla polskiej kultury otrzymał wiele nagród i wyróżnień m. in.: tytuł "Mecenasa Kultury" przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tytuł "Mecenasa Kultury Warszawy" przyznany przez Prezydenta m.st. Warszawy, został laureatem nagrody "Sztuka cenniejsza niż złoto" przyznanej przez Prezesa NBP oraz laureatem nagrody teatralnej "Feliksy Warszawskie". W ostatnim czasie wyreżyserował w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi sztukę Michaela Freyna "Czego nie widać".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji