Artykuły

Poznań. Zatańczą "Żniwa" w Zamku

"Żniwa" można oglądać jako piękne obrazy wypełnione zmysłowością albo szukać ludowych i historycznych kontekstów. Pokaz najnowszej premiery Polskiego Teatru Tańca - w środę w CK Zamek.

Premiera rozpoczęła Rok Guślarzy w Polskim Teatrze Tańca, a jednocześnie dyrekcję Iwony Pasińskiej. "Żniwa" nawiązują do idei założyciela PTT Conrada Drzewieckiego - widać tu dużo inspiracji i motywów związanych z polską obrzędowością.

Spektakl rozpoczyna Adam Strug - znany muzyk, kompozytor i wokalista, który zajmuje się tradycyjnymi polskimi pieśniami przekazywanymi ustnie. Oświetlony punktowym reflektorem śpiewa pieśń "Tam na polu". Chwilę później powoli wchodzą na scenę tancerze - z dwóch stron sceny, osobno kobiety i mężczyźni. Krążą dookoła siebie, subtelnie uwodzą się nawzajem. Potem złączą się w jednej grupie, wymachując rękami tak, jak gdyby siali ziarna. Dosyć szybko tematyka agrarna zostaje zastąpiona przez reinterpretację mitu o Odysie.

Twórcy przedstawienia wykorzystują kompozycje Eugeniusza Rudnika, w których słychać śpiew ptaków, mechaniczne szelesty i rytmiczne uderzenia.

Pokaz - w środę o godz. 20 w Sali Wielkiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji