Artykuły

Fredro inaczej. W barze pod Kielcami

Reżyser Michał Zadara sięga po operetkę Stanisława Mo­niuszki z librettem Aleksan­dra Fredry. Muzykę ojca polskiej opery zastępie muzyka Budynia z Pogodna. Premiera "Noclegu w Apeninach" w sobotę w Teatrze Współczesnym.

Zadara przenosi akcję jednoaktowej burleski Fredry z gospody we włoskich Apeninach do współczesnego, przydrożnego baru pod Kielcami.

- Centralnym problemem "Noc­legu w Apenlnacn" jest zniewolenie młodej dziewczyny, sprzedanej przez ojca innemu mężczyźnie, który ją z kolei wywozi gdzieś za granicę - opo­wiada reżyser. - Fredro dość bezpośrednio opisał zjawisko handlu żywym towarem, który widocznie w jego cza­sach był tak samo rozpowszechnio­ny jak w naszych. I żeby to bylo odro­binę strawniejsze, zrobił z tego ope­retkę.

Zadara rzecz nazywa operetką interwencyjną. - Mówimy o najciemniej­szych stronach ludzkiej natury, uży­wając najjaśniejszego gatunku mu­zycznego - tłumaczy.

"Nocleg w Apeninach" jest pier­wszym tekstem Fredry przygotowy­wanym przez Michała Zadarę (choć reżyser chętnie sięga po polską klasy­kę) i jego trzecią realizacją dla szcze­cińskiego Współczesnego. Z Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem z zespołu Pogodno reżyser współpracował już tu przy "Wizycie starszej pani".

- Fredro pisał sztukę współczesną, z muzyka współczesną. Jestem pod tym względem wierny autorowi, więc muzyka Moniuszki musiała niestety wrócić na półkę - uzasadnia Michał Zadara. - Jacek "Budyń" Szymkiewicz jest zupełnie wyjątkowym kompozy­torem i kierownikiem muzycznym, umiejącym wspaniale pracować z ak­torami, którzy wykonują jego kompozycje. I w ten sposób polska kultura staje się bogatsza, teraz będziemy mieli dwie wersje "Noclegu w Apeninach", jedną z XIX, drugą z XXI w.

W spektaklu na instrumentach zagrają aktorzy Teatru Współczesnego: Ja­cek Piątkowski na perkusji (Perkusista Bombalo), Grzegorz Młudzik na instrumentach klawiszowych (Anzelm) oraz Konrad Pawicki (Gitarzysta) i Przemysław Walich na gitarze basowej (Basista).

Reżyser zaprojektował też scenografię (to replika wnętrz dwóch barów przydrożnych, jeden jest niedaleko Kalisza, drugi za Grójcem, na trasie z Warszawy do Kielc), kostiumy są dziełem Julii Kornackiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji