Artykuły

Czyj to jest interes

To zaskakująca angielska komedia rozgrywająca się w piętrowej przestrzeni tak, jak piętrowe jest oszustwo w tytułowym rodzinnym in­teresie. Czy powołanie na dyrektora firmy człowieka uczciwego ma zaświadczyć o jej nieskazitelności czy ra­czej służyć dalszemu ma­skowaniu korupcji? Czy uczciwość może pozostać bez skazy w otoczeniu kłamstwa? Odpowiedź oka­że się co najmniej nieocze­kiwana.

Utwór miał premierę w latach 80. ubiegłego wieku i odwoływał się do rzeczywi­stości brytyjskiej za rządów Margaret Thatcher.

- Sztuka miała polską pre­mierę w Teatrze Telewizji w 1991 roku, ale nie wszystkie odniesienia do polskiej rze­czywistości były wtedy czy­telne dla widza - mówi Anna Augustynowicz, reżyser sztuki. - Jednak wiele rzeczy związanych z ludzką naturą znajduje powiązania z sys­temem społecznym, w któ­rym przychodzi nam żyć. To co jest w tej sztuce uniwersalne, to jest ludzka skłon­ność do pożądania wszyst­kiego.

Sztuka spotkała się z dużym zainteresowaniem. Choć autor odcinał się od określania jej mianem "poli­tyczna", krytycy często trak­tują "Mały rodzinny interes" jako satyryczny komentarz okresu thacheryzmu.

To właśnie w 1987 - roku premiery przedstawienia, Margaret Thatcher wypo­wiedziała słynne słowa: Nie ma czegoś takiego jak społe­czeństwo, a za podstawowy obowiązek obywateli uznała

przede wszystkim dbanie o siebie samych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji