Artykuły

Piosenki Starszych Panów wracają

W poniedziałek piosenki z Kabaretu Starszych Panów w poznańskim Teatrze Wielkim przypomną Magda Umer, Zbigniew Zamachowski i Piotr Machalica. - Stasi Panowie stworzyli dla mojego pokolenia zastępczą ojczyznę, z której nie chciało się emigrować - mówi Magda Umer.

W poniedziałek w poznańskim Teatrze Wielkim piosenki z Kabaretu Starszych Panów wykonają Magda Umer, Piotr Machalica i Zbigniew Zamachowski. Towarzyszyć im będą wytrawni instrumentaliści: pianista Wojciech Borkowski, kontrabasista Adam Cegielski oraz perkusista Czesław Bartkowski.

Program "Piosenki Starszych Panów" to fragment z niezapomnianego przedstawienia z roku 1989, które swoją premierę miało podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wziął w nim wtedy udział Jeremi Przybora, któremu towarzyszyli Adrianna Biedrzyńska , Ewa Dałkowska, Maria Pakulnis, Magda Umer, Janusz Józefowicz, Piotr Machalica i Zbigniew Zamachowski.

- To jest taki program, z którym jeździmy już ćwierć wieku. I dla mnie to jest ciągle niebywała zagadka, że my już wszyscy jesteśmy starsi od Starszych Panów, ale jednocześnie to jest naprawdę wielkie zwycięstwo tych piosenek, bo ilekroć je śpiewamy, a muzycy je zagrają to bohaterem zbiorowym tego wieczoru są właśnie te piosenki. A na sali pojawi się ktoś młodszy, kto przedtem tych piosenek nie słyszał, to jest dla niego ważny dzień w życiu. Dzień kształtujący jego gust na później - powiedziała mi niedawno w wywiadzie Magda Umer dodając, że Stasi Panowie stworzyli dla jej pokolenia zastępczą ojczyznę, z której nie chciało się emigrować.

"Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj" - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. "Kabaret Starszych Panów" zadebiutował 59 lat temu. Wystartował w programie I TVP 16 października 1958 roku. Scenariusze i teksty piosenek pisał Jeremi Przybora, muzykę komponował Jerzy Wasowski. Obaj autorzy reżyserowali telewizyjne przedstawienia, obaj wcielali się w rolę tytułowych "starszych panów".

W programach kabaretu występowali m.in.: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Tadeusz Olsza, Czesław Roszkowski, Bohdan Łazuka, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśniak i Bronisław Pawlik. Programy kabaretu nadawane były na żywo. Kabaret ukazywał się także na antenie Polskiego Radia jako słuchowiska. Powtarzały one telewizyjną fabułę z tą samą obsadą.

Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski stworzyli jeden z najwybitniejszych programów rozrywkowych.

Kabaret Starszych Panów oferował rozrywkę na najwyższym poziomie. Piosenki i dialogi skrzyły się pomysłami i subtelnym humorem. Wszystkie posiadały ogromną wartość artystyczną pełną żywej polszczyzny. Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski szlifowali gusty Polaków zepsute socrealistyczną szarzyzną. Bawili językiem i formą promując wyrafinowany żart i pogodną elegancję. Dodajmy, że z okazji 50-lecia Kabaretu Starszych Panów ukazał się sześćiopłytowy album "Piosenki Kabaretu Starszych Panów od A do Z". Zawiera 186 przebojów z tamtych lat. 43 spośród nich nie były wcześniej publikowane w tych wersjach.

Wiele z tych piosenek usłyszymy w poniedziałek wieczorem. Warto się więc wybrać. U jednych z pewnością ożyją wspomnienia, a dla innych będzie to żywa lekcja polskiego kabaretu.

***

Piosenki Kabaretu Starszych Panów, Teatr Wielki (ul. Fredry 9)

3 kwietnia, godz. 19

bilety: 79-129 zł

rezerwacja: koncerty@sosimple.com.pl, tel. 570 170 390

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji