Artykuły

Łódź. "Straty/Nadmiary" w Arlekinie

Spektakl "Straty/Nadmiary" jest inspirowany "Mężczyzną, który pomylił swoją zonę z kapeluszem" Olivera Sacksa i jest prezentowany w ramach akcji "Dotknij Teatru". Premiera 1 kwietnia.

Zastanówmy się jak dużo szaleństwa jest w każdym z nas? I gdzie znajduje się granica pomiędzy normalnością, a obłąkaniem? Pomyślmy kto ustala te zasady? W spektaklu światy lekarzy i ich pacjentów spotykają się ze sobą, ujawniając przy tym mechanizmy rządzące rzeczywistością. Często bowiem tak zwana normalność jest jedynie pozorem, za którym ukrywają się chaos, nienawiść i zło. Opisane przez Olivera Sacksa w "Mężczyźnie, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" historie osób dotkniętych schorzeniami neurologicznymi zainspirowały nas do poszukiwań odnalezienia teatralnego języka pozwalającego przedstawić świat rządzony przez zmysły.

Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedykolwiek, jak czułby się gdyby pewnego dnia obudził się rano, i zewsząd otaczałyby go zdumiewające zapachy, a cały świat sprowadzony by został do zmysłu węchu? A jeszcze innego poranka zniknęłyby rzeczy znajdujące się po lewej stronie, ponieważ wzrok rejestrowałby jedynie to, co znajduje się po prawej. Kolejnego natomiast w Waszej głowie, o określonych porach rozbrzmiewałaby muzyka, której nie słyszeliście nigdy wcześniej. I wreszcie; czy kiedykolwiek pomyliliście głowę własnej żony, męża z kapeluszem lub czapką? Czy opisane doświadczenie rzeczywistości oznacza deficyt, czy wręcz przeciwnie, świat staje się ciekawszy, bogatszy w niespotykane dotychczas odcienia?

To tylko niektóre pytania, które pojawiły się w naszej pracy. Jeżeli pragniecie poznać odpowiedzi, to zapraszamy do wspólnej podróży

Michał Rzepka - reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej. Spektakle teatralne Michała Rzepki zdobyły wiele nagród, a ich prezentacje miały miejsce m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie, Teatrze Gdynia Główna, Teatrze Studyjnym w Łodzi, Open Różewicz Festiwal, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Maski" w Poznaniu, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Teatrze Małym, czy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Szymon Nygard - aktor teatralny i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu, wydziału lalkarskiego. Od maja 2015 roku związany artystycznie z Łodzią - aktor w zespole Teatru ARLEKIN im. H. Ryla w Łodzi.

Joanna Wiśniewska - aktorka, absolwentka wydziału lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu. Obecnie gościnnie związana z Teatrem Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi, gdzie m.in. razem z Szymonem Nygard mają okazję grać swój autorski spektakl: "Szóste CUDZOŁÓŻ! Plastyczny Thriller Erotyczny'"; oraz łódzką fundacją FormArt. W 2016 roku razem z teatrem Zamiast brała udział w siódmej edycji Dotknij Teatru występując w spektaklu ''Zanikam'' w reż. Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz.

Jacek Owczarek - tancerz, choreograf i pedagog tańca. Współpracował z wieloma teatrami dramatycznymi, tworzył ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, współpracował m.in. z Pawłem Miśkiewiczem przy Spektaklach Przedtem/potem w Teatrze Starym w Krakowie oraz Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz Trans Atlantyk, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Starym w Krakowie. Od kilku lat współpracuje z łódzkim Teatrem Pinokio.

Izabela Stronias - stworzyła scenografie i kostiumy do spektakli realizowanych w Łodzi w Teatrze Wielkim ("Bric-a-brac" reż. R. Komassa, "Kobro", reż. G. Veredon), Teatrze im. Stefana Jaracza ("Niżyński, "Pomarańcze i mandarynki", reż. W. Zawodziński, "Prześwit", reż. J. Orłowski), Teatrze Studyjnym PWSTViT ("4xWoyzeck", reż. W. Zawodziński), w Poznaniu w Teatrze Nowym ("Życie jest snem", reż. W. Zawodziński), Teatrze Polskim ("Zwał", reż. E. Sadowska), Teatrze Wielkim ("Sen Nocy Letniej", reż. G. Veredon), a także w Teatrze Dramatycznym w Warszawie ("Przestrzeń Shelley, reż. K. Rzączyński), Teatrze Muzycznym w Lublinie ("La Traviata", reż. W. Zawodziński) i Operze Bałtyckiej w Gdańsku ("Giselle", reż. J. Coralli, J. Perrot, "Tango Life", chor. R. Komassa, "Chopinart", chor. E. Wesołowski, Ho Sin Hang).

***

PREMIERA - STRATY/NADMIARY

1 i 2 kwietnia godz. 16.15

Scena Kameralna Teatru Lalek Arlekin

Twórcy:

Scena Inicjatyw Artystycznych

Reżyseria: Michał Rzepka

Obsada: Joanna Wiśniewska, Szymon Nygard

Choreografia: Jacek Owczarek

Scenografia, projekcje multimedialne: Izabela Stronias

2 scenograf: Marek Gawroński

Realizacja dźwięku: Maciej Kuczyński

DOTKNIJ TEATRU

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji