Artykuły

Warszawa. Premiera "Mater Dolorosa" w Teatrze Lalka

5 kwietnia w Teatrze Lalka odbędzie się premiera widowiska muzycznego "Mater Dolorosa" w reżyserii Darii Kopiec. Projekt prezentowany jest na Festiwalu Nowe Epifanie/ Gorzkie Żale.

"Mater Dolorosa" to polifoniczna opowieść o dziewczynie, która zgodziła się zostać świętą. Chwilowe szczęście, jakie daje bycie wybraną spośród wszystkich dziewcząt na świecie, to tylko jedna z perspektyw. Zarówno Pismo Święte, jak i bogata ikonografia przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej, ukazują jedno oblicze Maryi. Kobiety posłusznej woli Bożej, wiernej żony, opiekunki, rodzicielki Jezusa Chrystusa, a po Jego śmierci matki ludzi wszystkich pokoleń. Życie Maryi pełne jest pokory i wyrozumiałości wobec dokonującej się na jej oczach przepowiedni. Często w tym doskonałym wizerunku trudno dostrzec emocje prawdziwego człowieka. Czy ta młoda dziewczyna zdawała sobie sprawę, jaki los ją czeka? Czy nigdy nie miała wątpliwości? Na te pytania Pismo Święte nie daje odpowiedzi.

"Mater Dolorosa" to próba sportretowania Matki Boskiej widziana z perspektywy sacrum i profanum. Koncert, gdzie pieśń liturgiczna, świecka, ludowa, towarzyszy poetyckiemu obrazowi układającemu się w sceny z życia matki, która traci dziecko. Gdzie motyw żałoby jest nieodłącznym elementem rytuału wchodzącego w cykl życia i śmierci. A czas rozciągnięty zostaje pomiędzy przypowieścią biblijną a współczesnością. Figura matki okazuje się pretekstem do refleksji nad cudem narodzin i bólem w obliczu śmierci jej dziecka. Zaś przestrzeń teatralna do poszukiwań odpowiedzi na temat ludzkich emocji i wątpliwości, jakie mogły towarzyszyć Marii w trudnej drodze ku świętości.

Spektakl dla widzów od lat 10.

Projekt jest koprodukcją Festiwalu Nowe Epifanie/ Gorzkie Żale 2017 i Teatru Lalka w Warszawie

Pokazy

5 kwietnia, g. 18.00 PREMIERA

6 kwietnia, g. 11.00

7 kwietnia, g. 18.00

11 kwietnia, g. 11.00

Bilety 35 zł

****

Festiwal Nowe Epifanie / Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym w sposób różnorodny, bogaty i twórczy przybliżamy nauczanie Papieża Polaka.

Partnerzy Festiwalu: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Lalka, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatr Studio im. St. Ignacego Witkiewicza, Dom Spotkań z Historią, Kinoteka, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Dom Polski w Zakrzewie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji