Artykuły

Z wizytą u mości pana Fredry

Spektakl Michała Zadary, którego bohaterem jest sam tekst "Wycho­wanki" - jednej z najbardziej gorzkich komedii Aleksandra Fredry, będzie można zobaczyć na Małej Scenie Te­atru Powszechnego. Pokazy specjal­ne 14 i 15 lutego o godz. 19.30

"Wychowanka" otworzyła w listopa­dzie ubiegłego roku cykl czytań sce­nicznych w Instytucie Teatralnym w ramach projektu "Fredro. Nikt mnie nie zna", zachęcającego do zmierzenia się z szerzej nieznanymi utworami autora. Ma to być kolejny krok do wyjścia poza zaklęty krąg Fredrowskich arcydzieł, takich jak "Zemsta" czy "Śluby panieńskie".

W "Wychowance", opatrzonej pod­tytułem "komedya seryo" opowieści o perypetiach dziewczyny przygar­niętej przez zamożną rodzinę, zosta­je podjęta krytyka kultury szlacheckiej. Fredro nie jest już poczciwym gawędziarzem. Ukazuje mały dwo­rek na kresach jako siedlisko kłam­stwa, obłudy i zawiści - a zatem dale­ki od sentymentalnych wyobrażeń. I rozlicza bohaterów z tych przywar w sposób bezlitosny. Jednak pod wierzchnią warstwą zjadliwej kryty­ki - jak czytamy w zapowiedzi spek­taklu - rozwija się alternatywna opo­wieść o czystości szlacheckiej krwi, na której ufundowana jest prawdzi­wa polskość.

W obsadzie Arkadiusz Brykalski, Pa­ulina Holtz, Edward Linde-Lubaszenko, Olga Sawicka, Michał Sitarski i Bar­bara Wysocka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji