Artykuły

Łódź. Kwiaty dla Tuwima. Dotknij Teatru

W Międzynarodowym Dniu Teatru pracownicy łódzkich scen, członkowie ZASP-u i studenci złożyli kwiaty pod pomnikiem Leona Schillera. Rozpoczęła się akcja "Dotknij Teatru".

Międzynarodowy Instytut Teatralny poprosił w tym roku o orędzie "do teatralnego świata" Isabelle Huppert. "Teatr dla mnie to Inny, dialog, brak nienawiści, przyjaźń między narodami. Wierzę we wspólnotę, w przyjaźń między aktorami i widzami, w związek wszystkich, których łączy teatr. Teatr nas broni i chroni" - napisała aktorka. Odezwę do polskiego środowiska teatralnego przygotował Leszek Mądzik. Założyciel Sceny Plastycznej KUL odniósł się do wizji teatru, który łączy. "Mamy może niewiele dróg, które prowadzą do uratowania człowieka, ale na pewno jedną z nich, choć nieraz błotnistą i trudną, jest teatr. Swoją terapię rozpoczął jeszcze przed wiekami, ale to dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy" - napisał. Słowa Mądzika przeczytał w Pasażu Schillera Wojciech Bartoszek, aktor Teatru Nowego.

Prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska odniosła się do związków z Łodzią Bolesława Leśmiana, którego nieformalny rok obchodzimy (w 2017 r. przypada 140. rocznica urodzin i 80. śmierci poety; Senat nie pozwolił, żeby Leśmian był oficjalnym patronem). Przypomniała, że Leśmian był kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Łodzi, przy ul. Cegielnianej (dziś Jaracza).

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru rozpoczęły oficjalnie ósmą edycję Dotknij Teatru - zainicjowanej w Łodzi ogólnopolskiej akcji edukacyjnej. Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem "Prze/kroczenie". Do 3 kwietnia organizatorzy zapraszają na spektakle, performance, wykłady, panele dyskusyjne i wystawy. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. W Łodzi przygotowano ponad 20 premier. Operatorem został Poleski Ośrodek Sztuki.

Dziś o godz. 15 premiera spektaklu "To się nie uda. Sąd idzie", przygotowanego przez teatr seniorów działający przy Uniwersytecie III Wieku, pod opieką Teresy Radzikowskiej-Binkowskiej (AHE, ul. Rewolucji 1905 roku nr 52). O godz. 19 w Domu Literatury (ul. Roosevelta 17) Nieformalna Grupa Dramatopisarzy zaprezentuje premierowo "Dziecko na plaży" w reżyserii Łukasza Bzury. Grupa KIJO zaprasza na drugą odsłonę tanecznego widowiska "Mioklonopolis" (Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56, godz. 20.40). Teatr Lalek Arlekin organizuje warsztaty dla dzieci "Wyobraź sobie" inspirowane serią książek Brandona Mulla o Baśnioborze. W programie ósmej edycji Dotknij Teatru znalazły się spektakle tańca (m.in. Grupy OFF Harnam i Pracowni Fizycznej) i adaptacje tekstów literackich (np. "Boga rzeczy małych" Arundathi Roy, "Pocałunku kobiety pająka" Manuela Puiga). Jest teatr dokumentu ("Tsunami tendenko" Katarzyny Skręt - performance zainspirowany reportażem "Ganbare! Warsztaty umierania", "Homuś" Michała Rzepki - dla Stacha Szulista punktem wyjścia był reportaż z "Dużego Formatu").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji