Artykuły

Łódź. Laureaci Medalu "Pro Publico Bono" im. Sabiny Nowickiej 2017

Już po raz 11. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi przyznaje Medale "Pro Publico Bono" im. Sabiny Nowickiej dla ludzi i instytucji, którzy wnieśli twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi. Nagrody wręczono 25 marca.

Dokonania na tym polu mają tu szczególne znaczenie, bowiem patronka Medalu, Sabina Nowicka (1914-2006) była wybitną animatorką teatru, muzyki i baletu. Dlatego też medal jest przyznawany tradycyjnie w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru.

W roku 2017 laureatami Medalu "Pro Publico Bono" im. Sabiny Nowickiej zostali:

1. Zbigniew Stań - założyciel prywatnego muzeum i skansenu w Lipcach Reymontowskich, poświęconych W. Reymontowi. Przedmiotem zainteresowań kolekcjonerskich jest historia najbliższego regionu. W placówce obejrzeć można dawne sprzęty gospodarskie, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego i te związane z folklorem Księstwa Łowickiego. Przedmioty i sprzęty są własnoręcznie odrestaurowane przez kolekcjonera. Większość z nich dosłownie odratowana od całkowitego zniszczenia, stanowi obecnie doskonały przykład kultury ludowej, obyczajowości i życia mieszkańców okolicznych wsi.

2. Józef Kłosiński - prowadzący w Centralnym Muzeum Włókiennictwa pracującą tkalnię, wyposażoną w stare maszyny przez niego zdobyte, zmontowane i uruchomione. Celem stworzenia wystawy było odtworzenie klimatu tkalni w dużej, pełnowydziałowej, łódzkiej fabryce włókienniczej. Dzięki temu podtrzymywana jest wśród łodzian pamięć o rodach Geyerów Scheiblerów, Grohmanów, Poznańskich.

3. Małgorzata Ircha - absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w klasie fortepianu pana prof. Czesława Kapczyńskiego, oraz Wydz. Kompozycji i Teorii Muzyki Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Ukończyła także Studia Podyplomowe w zakresie Zarządzania Oświatą. Od 2001 r. dyrektor naczelny Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Jest prezesem Stowarzyszenia śpiewaczego "Harmonia" w Łodzi, zaangażowana w działalność łódzkiego duszpasterstwa oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców "Warsztaty w drodze" Od stycznia 2011 roku jest członkiem Rady ds. Szkolnictwa Artystycznego.

W tym roku po raz piąty Towarzystwo Przyjaciół Łodzi wraz z Fundacją im. Wiesława Nowickiego przyzna dodatkowo Nagrodę im. Wiesława Nowickiego (1946-2012), znanego i cenionego aktora teatralnego i filmowego, publicysty, dziennikarza, reżysera teatralnego, działacza kulturalnego, propagatora muzyki klasycznej i poety; urodzonego w Łodzi, gdzie w roku 1968 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera. Działał w wielu teatrach; był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, grał w Teatrze Nowym w Łodzi, w latach 1973-85 występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (będąc także w latach 1974-77 sekretarzem literackim za dyrekcji Stanisława Hebanowskiego). Wiesław Nowicki był również kierownikiem literackim gdańskiego Teatru Miniatura, doradcą literackim Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, konsultantem programowym Teatru im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie oraz konsultantem programowym Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Na deskach Teatru Wybrzeże zagrał m.in. w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego (1977), w "Białym małżeństwie" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ryszarda Majora (1976) oraz w "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Macieja Karpińskiego (1980). (źródło: www.wieslawnowicki.org)

Nagroda ma na celu wyróżnienie i wspieranie rozwoju młodych łódzkich talentów w dziedzinie sztuki, filmu i teatru. Laureatem Nagrody im. Wiesława Nowickiego 2017 została utalentowana aktorka Teatru Powszechnego, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi: Katarzyna Grabowska.

Katarzyna Grabowska, urodzona w Krakowie aktorka, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, który ukończyła w 2015 roku. Aktorka Teatru Powszechnego w Łodzi. Córka aktora Andrzeja Grabowskiego i aktorki Anny Tomaszewskiej. Można ją było zobaczyć na deskach Teatru 6. Piętro, gdzie wystąpiła w sztukach "Chory z urojenia" oraz "Lekko nie będzie". Obecnie występuje w łódzkim Teatrze Powszechnym. Występuje w sztukach teatralnych jak "Brancz", "Szkoła żon", "Żona potrzebna od zaraz". Popularność przyniosła Katarzynie Grabowskiej rola Olgi w serialu "M jak Miłość" i "Na dobre i na złe".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji