Artykuły

Kraków. Bagatela świętowała pięćsetne wystawienie "Tajemniczego ogrodu"

Wczoraj o godz. 11 po raz 500 publiczność Teatru Bagatela oklaskiwała "Tajemniczy ogród", którego premiera odbyła się 27 listopada 1999 r.

Reżyser Janusz Szydłowski zobaczył spektakl - na podstawie liczącej ponad 100 lat powieści autorstwa Frances Hodgson Burnett - w Londynie. I postanowił, że kiedyś sam wystawi tę adaptację. Zrobił to w Bagateli, a następnie w warszawskim Teatrze Komedia.

W krakowskim spektaklu przewinęło się przez te lata - w rolach Colina Cravena i Mary Lennox - 20 dzieci. Niektóre już wyrośnięte pojawiły się wczoraj, by zobaczyć, jak gra siódma już dziecięca obsada - Antoni Blajda i Teresa Szklarczyk.

A potem wszystkie wraz z aktorami i reżyserem, również grającym jedna z ról, udały się do teatralnego bufetu na jubileuszowy tort.

Bagatela ma też swój poważniejszy rekord: farsę "Mayday" Raya Cooneya w reżyserii Wojciecha Pokory, której premiera odbyła się 8 maja 1994 r. Jej najbliższy spektakl - 30 marca - będzie już - 1559. Dodajmy, że powodzeniem cieszy się też "Mayday 2"; 22 bm. zostanie zagrany po raz 610.

Inne długo obecne na afiszu przedstawienie tego teatru to "Szalone nożyczki" (premiera - 1 kwietnia 2006 r.), które jutro zostanie zagrane po raz 720. Jeszcze dłużej, bo od 19 marca 2005, grany jest "Testosteron".

Najdłużej jednak utrzymującym się scenach Krakowa spektaklem jest Witkacowski "Wariat i zakonnica", który w Teatrze STU miał premierę 20 grudnia 1986 r. Reżyserem jest Krzysztof Jasiński. Łącznie w tej ośmioobsadowej sztuce wystąpiło ponad 20 aktorów; w siostrę Barbarę premierowo wcielała się Nina Repetowska, później - Halina Wyrodek. Od początku grają: Dariusz Gnatowski, Andrzej Róg i Włodzimierz Jasiński.

W Teatrze im. Słowackiego rekordzistą jest Molierowska komedia "Chory z urojenia", którą wyreżyserował Giovanni Pampiglione, w roli tytułowej obsadzając Andrzeja Grabowskiego; aktor w momencie premiery, w kwietniu 2002 r., miał już ogólnopolską sławę dzięki serialowi o Kiepskich. W ciągu 15 lat spektakl oklaskiwano 372 razy.

- Nigdy nie wiadomo, co będzie scenicznym hitem, ale są takie pomysły, które wydaja się na samym początku strzałami w dziesiątkę. I tak było "Chorym z urojenia" - mówi Krzysztof Orzechowski, który jako dyrektor wprowadził to przedstawienie do repertuaru.

W Teatrze Ludowym od czerwca roku 2004 - była to polska prapremiera, a poprzedzały ją protesty - grane są "Zwierzenia pornogwiazdy" Erika Bogosiana, w reżyserii Sławomira Chwastowskiego. W roli tytułowej - niezmiennie Tomasz Schimscheiner.

11 lat na afiszu tegoż teatru utrzymuje się komedia Miro Gavrana "Wszystko o kobietach" w reżyserii Pawła Szumca, zagrana już 500 razy oraz skierowana do dzieci "Pyza na polskich dróżkach" w reż. Jerzego Fedorowicza.

Paweł Szumiec napisał też i wyreżyserował grane od grudnia 1999 r. w Grotesce "Przygody Odyseusza".

Tam też z powodzeniem utrzymują się na afiszu "Tygrys Pietrek" - od kwietnia 2002 r., w reż. Grzegorza Kwiecińskiego oraz grany 14 lat "Czerwony Kapturek" w reż. Waldemara Wolańskiego. Ta klasyka Jana Brzechwy bawi tak widzów młodych, jak i dorosłych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji