Artykuły

Katowice. Promocja audiobooka "Sońka" w Śląskim

W poniedziałek w Teatrze Śląskim odbyła się promocja audiobooka "Sońka" według powieści Ignacego Karpowicza. Autorem adaptacji i reżyserii jest Krzysztof Kiczek, realizator dźwięku z Katowic. W nagraniu, obok Svietlany Anikiej, aktorki z Białorusi, która wciela się w rolę tytułową, wzięli również udział aktorzy śląskiej sceny.

Zrealizowany z 40-osobową ekipą z Polski i Białorusi audiobook powstawał w skansenie w Koźlikach na Podlasiu oraz w studiu koncertowym Radia Katowice. - Uwielbiam tę książkę. Autor zawarł w niej za pomocą jednocześnie wspaniałych i prostych środków wyrazu najważniejsze emocje, jak miłość i nienawiść - mówi Krzysztof Kiczek, który kilkaset stron książki musiał zawrzeć w 70-stronicowym maszynopisie.

Zrobili z "Sońki" teatr radiowy

Dialogom towarzyszą pieśni ludowe z tamtego czasu, grane przy akompaniamencie harmonii dwurzędowej i cymbałów wileńskich. - Grali na nich niepiśmienni, czyli nie znający nut muzycy z Podlasia. Towarzyszył im chórek płaczek kościelnych - tłumaczy reżyser. W Katowicach w nagraniu muzyki brał udział m.in. Józef Skrzek. - Warunki do pracy mieliśmy świetne. Krzysztof zupełnie różni się od innych realizatorów dźwięku. Potrafi zbudować w studiu niesamowity klimat - mówi Dariusz Chojnacki, który odgrywał Miszę. - "Sońka" to właściwie nie audiobook, bo ten zwykle jest czytany przez jedną osobę. To raczej słuchowisko albo i teatr radiowy - informuje Grzegorz Przybył, czytający narratora.

Autorowi trudno rozstać się z książką

Nagrane na płycie słuchowisko zawiera nie tylko rozpisaną na wiele głosów powieść. Kropką nad "i" jest rozmowa z autorem książki, którą przeprowadziła Ewa Niewiadomska, szefowa Redakcji Kultury Radia Katowice. To właśnie ona skontaktowała Kiczka z Karpowiczem, który zgodził się na nagranie słuchowiska.

- Zdradził mi podczas tej rozmowy, że oddawanie książki do adaptacji, to jak oddawanie dziecka do adopcji. Trzeba poznać jej "rodziców", czyli realizatorów. Trudno się z nią po prostu rozstać - mówi Ewa Niewiadomska.

I dodaje: - Brałam również udział w jego nagrywaniu, podróżując z twórcami po Polsce. To było niezwykłe doświadczenie.

W poniedziałkowym spotkaniu na Scenie w Malarni, które poprowadził Maciej Szczawiński nie zabrakło samego Ignacego Karpowicza, aktorki Svietlany Anikiej oraz aktorów Teatru Śląskiego. Audiobook został wydany nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego i ukazał się w lutym tego roku. Powstał we współpracy z Fundacją Plastelina i Polskim Radiem Katowice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji