Artykuły

Warszawa. 89 artystów ze stypendiami MKiDN "Młoda Polska"

Stypendia, które mają umożliwić dokonanie znaczącego postępu w karierze artystycznej, otrzymało w poniedziałek 89 laureatów XIV edycji Programu Stypendialnego MKiDN "Młoda Polska". Dyplomy stypendystom wręczył wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

- To jest taka chwila bardzo przyjemna, radosna, ponieważ "tanim kosztem" mogę wypełniać swoją powinność, a tą powinnością dla każdego polityka, dla instytucji, administracji państwowej, jest czynienie pożytku publicznego, realizacja dobra wspólnego - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Gliński wyjaśnił, że przez pożytek publiczny zwykle rozumie się dwie rzeczy: pomoc tym, którzy są najsłabsi we wspólnocie oraz tym, którzy są najbardziej utalentowani, "bo na tym najlepiej wszyscy zyskujemy" - zaznaczył.

- To jest właśnie ten drugi przypadek, czyli wyróżnienie i pomoc materialna dla tych, którzy są najlepsi i najbardziej utalentowani i którzy ten swój talent powinni, muszą pomnażać dla siebie samych, ale także dla wspólnoty, z której się wywodzą - podkreślił.

Zwracając się do stypendystów powiedział: "Moja nieśmiała prośba, żebyście państwo o Rzeczypospolitej nie zapominali, żebyście swój talent także oddawali wszystkim innym, nam, którzy nie posiadają takich wspaniałych talentów, takich możliwości, bo wtedy wszystkim nam będzie się lepiej, wspólnie żyło".

Szef resortu kultury pogratulował na zakończenie wszystkim stypendystom, bo "konkurencja zawsze jest duża, kilka osób na jedno miejsce".

Minister kultury zwracając się do stypendystów powiedział: "Moja nieśmiała prośba, żebyście państwo o Rzeczypospolitej nie zapominali, żebyście swój talent także oddawali wszystkim innym, nam, którzy nie posiadają takich wspaniałych talentów, takich możliwości, bo wtedy wszystkim nam będzie się lepiej, wspólnie żyło".

W imieniu Narodowego Centrum Kultury, które jest operatorem programu, gratulacje stypendystom złożył dyrektor placówki dr hab. Rafał Wiśniewski. - Dla mnie osobiście to jest wyjątkowa chwila, jestem z państwem, pierwszy raz, kwestia stypendiów jest mi osobiście bliska, poświęciłem temu miejsce w swoim doktoracie, więc wiem ile trudu kosztuje, żeby się dostać do tego programu - powiedział Wiśniewski.

Program "Młoda Polska" przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, wykazujących się wybitnymi osiągnięciami w reprezentowanych dziedzinach

Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnych do pracy twórczej.

Łączna wartość stypendiów w XIV edycji programu "Młoda Polska" wyniosła ponad 3,75 mln zł. Stypendia przyznane zostały 89 osobom, w kategoriach: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec, teatr.

Cele, na które wykorzystane będą stypendia, to np. zrealizowanie filmu dokumentalnego "Znak" (Wojciech Klimala), nagranie płyty ze wszystkimi utworami Romualda Twardowskiego (Kinga Augustyn), ukończenie powieści "Królowie Wzgórz" (Dominika Słowik), studia na University of the Arts w Londynie i realizacja projektu fotograficznego o Ukrainie (Mateusz Baj) oraz studia w Justus-Liebig-Univestitat Giessen, Choreographie und Performance (Katarzyna Kania).

To także np. realizacja lalkowego spektaklu teatralnego dla dzieci "Przyjaciel Automateusza" na podstawie prozy Stanisława Lema (Michał Derlatka), stworzenie scenariusza na podstawie "Dzienniczka" siostry Faustyny Kowalskiej oraz "Pieśni nad pieśniami" (Aleksandra Posielężna), wyposażenie pracowni rzeźby i nowych mediów (Diana Grabowska), projekt digitalizacji i rozbudowy rodziny krojów pism Bona Nova (Mateusz Machalski).

Instrumenty, które dzięki stypendiom kupią beneficjenci programu "Młoda Polska", to np. trąbka, klarnet basowy, harfa koncertowa, fortepian czy altówka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji