Artykuły

Gdynia i Łódź wspólnie świętują stulecie awangardy w Polsce

Gdynia i Łódź będą wspólnie świętować obchodzony w 2017 Rok Awangardy, a przy okazji połączą siły, aby pokazać, co mają w kulturze najlepszego. W ramach projektu "Rok Awangardy. Łódź w Gdyni" będzie można obejrzeć spektakle i filmy, wybrać się na wystawę i wziąć udział w spotkaniach z udziałem artystów z obu miast.

Uroczysta inauguracja łódzko-gdyńskiego projektu odbyła się w piątek w Gdyńskim Centrum Filmowym. O wspólnych kulturalnych planach na najbliższe miesiące opowiadali: Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Jarosław Suchan - dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Krzysztof Dudek - dyrektor Teatru Nowego w Łodzi i Jarosław Wojciechowski - dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury.

- 100 lat temu w Krakowie miała miejsce pierwsza w Polsce wystawa artystów awangardowych: fowistów - przypominał Jarosław Suchan. - Dziś chcemy celebrować to dziedzictwo i dlatego łączymy siły dwóch miast, w których historia sztuki awangardowej jest wyjątkowo widoczna.

Awangarda w Polsce często jest jednak traktowana jako hermetyczne, trudne do interpretacji zjawisko marginalne, którym interesuje się garstka zapaleńców. Pomysłodawca projektu, Krzysztof Dudek, przekonywał, że warto ten stan rzeczy próbować zmieniać.

- Sztuka współczesna często postrzegana jest jako dziedzina, która od odbiorcy wymaga dużych kompetencji i wiedzy - mówił Dudek. - A przecież twórcy tego ruchu, tacy jak Strzemiński, mieli zupełnie inne intencje: chcieli ją popularyzować i wychodzić z nią do ludzi. Musimy dziś pamiętać, że nasze domy, meble, technologia są pokłosiem awangardy i jej dziedzictwem. Będziemy o tym opowiadać, prezentując w Gdyni wydarzenia, które przypomną o bogatej tradycji sztuki awangardowej w Polsce.

Wiadomo już, że najwięcej będzie się działo w teatrze. W południe w Gdyńskim Centrum Filmowym można było obejrzeć spektakl Martyny Quant "Pojedynek, czyli krotochwila o miłości do sztuki" - farsowe przedstawienie opowiadające o głośnym w latach 20. ubiegłego wieku konflikcie między Antonim Słonimskim a Mieczysławem Szczuką. Natomiast o godz. 19 zaprezentowane zostaną jeszcze dwa spektakle: "Kobro" w reż. Iwony Siekierzyńskiej z Teatru Nowego w Łodzi i "W małym dworku" w reż. Tomasza Podsiadłego w wykonaniu gdyńskiej grupy "Scena 138". Na 26 maja zaplanowano premierę "Sonaty Belzebuba", również przygotowaną przez Tomasza Podsiadłego.

Kilka dni wcześniej, 19 maja, w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego odbędzie się wernisaż "Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński". To wyjątkowa okazja do zapoznania się z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W tamtejszej galerii zaprezentowane zostanie jedno z dzieł artysty - "Pejzaż łódzki", które przyjedzie do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi. Tego samego dnia, w GCF, odbędzie się pokaz filmu "Beyus. Sztuka to awangarda" w ramach festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.

Ciekawie zapowiada się również planowane na przełom maja i czerwca spotkanie autorskie z dr hab. Iwoną Lubą oraz Pauliną Wawer, które opowiedzą o tym, co odkryły w archiwach przygotowując biografię Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro.

Kolejne wydarzenia przygotowane w ramach projektu "Rok Awangardy. Łódź w Gdyni" poznamy w ciągu kilku następnych tygodni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji