Artykuły

Podróż do czasów niepewnego jutra

Czas i miejsce akcji: Berlin 1945 r. Na scenie: Niemcy jako naród pokonany. Najnowsza premiera Teatru Polskiego "Opera za trzy grosze" Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla zabiera widza do świata po katastrofie, w którym zdobycze cywilizacyjne zawiodły, a wartości przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Do świata głodu, niedostatku i niepewności jutra.

Spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka, którego premierę zobaczymy w sobotę o godz. 19 na Dużej Scenie, jest adaptacją "Opery żebraczej" z 1728 roku, angielskiego poety Johna Gaya. Brecht przeniósł jej akcję w koniec lat dwudziestych - do czasów mu współczesnych. Bohaterami uczynił nędzarzy i bandytów z londyńskiego Soho. Główną postacią jest tu Mackie Majcher - przestępca, który żeni się z Polly Peachum, córką króla żebraków.

Poznańska premiera ma przypomnieć, że "Opera za trzy grosze" to nie tylko literatura, ale także słynne songi Kurta Weilla, które stanowią integralną część dzieła. - Nieśmiertelne kompozycje Weilla w idealny sposób korespondują z tekstem Brechta, wchodząc na stałe do kanonu muzycznego: straszny song o Mackie Majchrze stał się ikoną, utworem rozpoznawanym i interpretowanym na nowo przez wielu artystów - piszą twórcy spektaklu.

W przedstawieniu Pawła Szkotaka grają: Michał Kaleta (jako Mackie Majcher), Piotr Kaźmierczak (Jona-tan Jeremiasz Peachum), Teresa Kwiatkowska (Celia Peachum / Stara Prostytutka), Anna Sandowicz (Polly Peachum), Piotr B. Dąbrowski (Jackie Brown), Ewa Szumska (Lucy Brown / Vixen), Miriam Fiuczyńska (Jenny Knajpiarka), Wojciech Kalwat (Smith / Walter / Żebrak), a także Wiesław Zanowicz, Jakub Papuga, Przemysław Chojęta, Mariusz Adamski, Paweł Siwiak, Andrzej Szubski, Marcela Stańko i Dorota Kuduk.

Przekład: Roman Kołakowski. Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Nagórka. Scenografia i kostiumy: Agnieszka Zawadowska. Ruch sceniczny: Iwona Pasińska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji