Artykuły

Mistrz Polikarp i inni

Ten anonimowy utwór z XV wie­ku był pierwszym w literaturze polskiej tekstem humorystycznym - twierdzi reżyser Wiesław Hołdys.

"Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią", spektakl z tarnowskiego Te­atru im. Solskiego, pokazana zostanie dziś o godz. 19 w Teatrze Małym.

"Przedstawienie odwołuje się do późnośredniowiecznej formy teatralnej - moralitetu, czyli spotkania Człowie­ka - Każdego ze swym przeznaczeniem - Śmiercią" - pisze reżyser w progra­mie spektaklu.

Obok tytułowego utworu wykorzysta­ne zostały również inne teksty z XIV-XVI wieku - od opowiadania o tym, jak to diabeł porwał grzesznego opata, aż po cytaty z ówczesnych poradników medycznych. Reżyser czerpał inspira­cje również z malarskich wyobrażeń Tańca Śmierci - a także pochodzących z późnego średniowiecza wizji stworze­nia świata, Sądu Ostatecznego i piekła, szczególnie z obrazów Hieronima Boscha.

"Inspiracja plastyczna jest istotna z dwóch powodów - wyjaśnia reżyser w programie spektaklu. - Po pierwsze niewiele zachowało się z owego czasu świadectw pisanych (także przecież rę­kopis "Rozmowy mistrza Polikarpa..." zaginął podczas wojny); po drugie zaś ówczesne malarstwo wyraża symbolicz­ny sposób myślenia - poprzez akcento­wanie rzeczy istotnych kolorem, wiel­kością i usytuowaniem postaci, kolistą kompozycją".

Na XXI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska przedsta­wienie zebrało trzy nagrody: Reżysera Wiesława Hołdysa uhonorowano za sce­nariusz i inscenizację, a Zbigniew Szumski został wyróżniony za sceno­grafię.

Występują: Ewa Cypcarz-Bogucka, Ewa Pająk, Agata Parchyta, Bogusława Podstolska-Kras, Andrzej Jakubczyk, Jerzy Nasierowski, Bronisław Orlicz, Mariusz Szaforz.

Muzyka Barbara Zawadzka, choreo­grafia Juliusz Stańda, kostiumy Kata­rzyna Rotkiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji