Przedstawienie po wilamowsku na deskach Teatru Polskiego w Warszawie
28 marca w Teatrze Polskim w Warszawie młodzi aktorzy z Wilamowic pokażą spektakl w języku wilamowskim pt. "Óf jer ".
języka wilamowskiego po II wojnie światowej było zakazane. Dzisiaj tym niezwykłym językiem mówi kilkadziesiąt osób, jest językiem zagrożonym.
Naukowcy od lat zachwycają się egzotycznymi Wilamowicami. Przodkowie dzisiejszych mieszkańców przywędrowali tu najprawdopodobniej w połowie XIII wieku z Flandrii, Niderlandów albo Fryzji. W społeczności przetrwały oryginalne stroje, obyczaje i język. Naukowcy uważają, że może pochodzić z XII-wiecznej wersji języka wysokoniemieckiego, ale to niejedyna teoria.
Z powodu swojej inności przez lata język ten tępiony był przez peerelowskie władze i stopniowo zanikał.
Jeszcze na początku tego wieku wydawało się, że przestanie istnieć. Rozpadła się nawet grupa młodzieży ucząca się wilamowickiego w miejscowej szkole.
Wielki powrót tradycji
Dziś wymysiöeryś posługuje się kilkudziesięciu mieszkańców, a kolejnych kilkuset go rozumie. To język wpisany na listę UNESCO jako krytycznie zagrożony wymarciem. Mieszkańcy Wilamowic powracają do swojego języka dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, działaniom Stowarzyszenia "Wilamowanie" oraz wsparciu ze strony projektów i programów akademickich. Patronat nad nauczaniem i rewitalizacją języka objął Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego.
28 marca w samo południe w Teatrze Polskim w Warszawie młodzi aktorzy z Wilamowic wystawią spektakl w tym języku. "Óf jer wełt" - "Na tamtym świecie" to napisany w 1921 roku poemat mieszkańca Wilamowic Floriana Biesika, który wcześniej dosłużył się wysokiej rangi jako urzędnik kolejowy w Trieście. Inspiracją była "Boska komedia" Dantego. Sztuka przygotowana przez mieszkańców Wilamowic przedstawia m.in. epizody z życia autora.
Wcześniej Wilamowianie zrealizowali dwa inne projekty teatralne: "Der Kliny Fjyśt" ("Mały książę") oraz "Hobbit. Hejn ?n cyryk" ("Hobbit. Tam i z powrotem"), który również był wystawiony w Teatrze Polskim 26 lutego 2016 roku w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego.
Spektakl jest także częścią warsztatów organizowanych na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu "Humanistyka Zaangażowana w Europie: budowanie potencjału dla partycypacyjnych badań dziedzictwa językowo-kulturowego". Bilety na przedstawienie dostępne są w kasach Teatru Polskiego.