Artykuły

Gdynia. Złoty Krzyż Zasługi dla Macieja Korwina

Maciej Korwin [na zdjęciu], dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, otrzyma dziś z rąk wojewody pomorskiego Piotra Ołowskiego Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej

Korwin jest dyrektorem naczelnym i artystycznym w Gdyni od 1995 roku. Wcześniej występował na scenie jako aktor, zajmował się reżyserią (reżyseruje do dziś), kierował teatrami w Kaliszu, Opolu i Łodzi. Krzyż Zasługi otrzyma za zasługi w pracy artystycznej. - Jestem bardzo szczęśliwy z odznaczenia - mówi Maciej Korwin. - Jest to pierwsze moje odznaczenie w życiu; zwykle to ja występowałem o nie dla innych, a teraz otrzymam je sam. Tak się jakoś zbiegło, że odbiorę je w trzydziestolecie pracy na scenie, dwudziestopięciolecie debiutu reżyserskiego, dwudziestolecie dyrektorowania, piętnastolecie pracy dydaktycznej i po dziesięciu latach spędzonych w Gdyni.

Krzyż Zasługi jest jednym z najwyższych odznaczeń państwowych. Dzieli się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Ustanowiony został w 1923 roku, nadawany jest osobom, które "położyły zasługi dla Państwa i obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom, a także za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji