Artykuły

Warszawa. 40-lecie twórczości Andrzeja Pągowskiego

W 2017 roku jeden z najwybitniejszych polskich grafików i plakacistów - Andrzej Pągowski - obchodzi 40-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji przygotował wyjątkowy konkurs dla artystów.

O Andrzeju Pągowskim

Urodzony w 1953 roku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1200 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo. Jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy KreacjaPro. Od początku twórczości Pągowski był związany z polskim filmem, teatrem i sceną muzyczną. Stworzył kilkaset plakatów do filmów polskich. Wśród nich są tak ważne filmy jak "Człowiek z żelaza", większość filmów Kieślowskiego, a także kultowy dziś "Miś" Barei oraz "Ryś" Tyma.

Pracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Wajda, Zanussi czy Holland. Za swoje plakaty filmowe zdobywał liczne nagrody polskie i zagraniczne - w tym m.in. na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Filmowego w Chicago.

Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, między innymi w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco czy w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat "Uśmiech wilka" wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej.

Czas na konkurs dla grafików

Z okazji 40-lecia swojej działalności Mistrz organizuje wystawę w W-arte! Open Art Space przy ulicy Łowickiej 56/3 w Warszawie. Ekspozycji wybranych prac z przekroju całej kariery Andrzeja Pągowskiego towarzyszyć będzie konkurs dla grafików.

Wielka kariera Andrzeja Pągowskiego rozpoczęła się od plakatu do spektaklu "Mąż i Żona" Aleksandra Fredry w reżyserii Adama Hanuszkiewicza wystawianego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Praca z 1977 roku, pierwsza autorstwa Pągowskiego wydana drukiem, została nagrodzona brązowym medalem na VIII Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie. Po czterdziestu latach od tego wydarzenia W-arte! Open Space wspólnie z Mistrzem rzuca rękawicę artystom grafikom. Tematem konkursu jest stworzenie plakatu do tej samej sztuki Aleksandra Fredry.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 31 marca br. Autor zwycięskiej pracy wyłonionej przez Jury otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł, a jego dzieło będzie eksponowane obok dzieł Andrzeja Pągowskiego w przestrzeni W-arte! począwszy od 7 kwietnia br., na kiedy planowany jest wernisaż wystawy z udziałem samego Mistrza.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 26 marca

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji