Artykuły

Gdynia. Inauguracja projektu "Rok Awangardy. Łódź w Gdyni"

W 2017 roku obchodzimy stulecie awangardy w Polsce. Z tej okazji Centrum Kultury w Gdyni, we współpracy z Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi, zaprasza na projekt "Rok Awangardy. Łódź w Gdyni". Inauguracja 17 marca w Gdyńskim Centrum Filmowym. W programie m.in. spektakle "Kobro" i "Pojedynek".

Projekt ma na celu promocję awangardy w Gdyni oraz zwrócenie uwagi na wspólne modernistyczne dziedzictwo obu miast.

Uroczysta inauguracja gdyńskich obchodów 100-lecia awangardy odbędzie się 17 marca. Na ten dzień przygotowany został bogaty program obchodów:

- godz. 12:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Warszawa, Plac Grunwaldzki 2

Konferencja z udziałem władz dwóch współpracujących miast - Gdyni i Łodzi oraz Jarosława Suchana - dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, jednego z inicjatorów obchodów 100-lecia awangardy w Polsce. Konferencji towarzyszył będzie pokaz spektaklu "Pojedynek czyli krotochwila o miłości do sztuki" z Teatru Nowego im. K. Dejmka z Łodzi oraz premiera teledysku "Awangarda" Marcina "Zoraka" Szymańskiego wyprodukowanego przez łódzki Teatr.

Konferencja ma być formą spotkania edukacyjnego, na które poza dziennikarzami i przedstawicielami instytucji kultury zapraszamy szkoły oraz mieszkańców. Na konferencji zostanie zaprezentowany specjalnie przygotowany na gdyńskie obchody folder informacyjny o awangardzie w szerszym kontekście oraz o śladach awangardy w architekturze gdyńskiej i łódzkiej.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w dniach 13-16.03.2017 w CultureBoxie (ul. Świętojańska 30, Gdynia). Ilość miejsc ograniczona.

***

"Pojedynek czyli krotochwila o miłości do sztuki"

Miniatura sceniczna opowiadająca o jednej z najsłynniejszych "spraw honorowych" w przedwojennej Polsce. Pojedynku do pierwszej krwi o nowoczesną sztukę. Stanęli do niego w 1924 roku Skamandryta z konstruktywistą, Antoni Słonimski i Mieczysław Szczuka. Pretekstem była Mechanobzdura - recenzja, którą Słonimski (poeta a zarazem opiniotwórczy krytyk) na łamach "Wiadomości Literackich" wystawił Mechanofakturze, wystawie Henryka Berlewiego związanego z grupą "Blok". Tej zniewagi, jako współzałożyciel grupy, teoretyk i wyznawca awangardy, Szczuka znieść nie mógł. Od ostrych słów przeszli prędko do czynów, o których było potem głośno nie tylko w artystycznych kawiarniach Warszawy. Jak to możliwe, że z miłości do piękna można mierzyć do siebie z pistoletów, przedstawia właśnie jednoaktówka Martyny Quant. Autorka "krotochwili" zachęca tym samym do zgłębiania fascynującej historii sporów o sztukę XX i XXI wieku.

Martyna Quant - reżyseria, autorka tekstu

Obsada:

Wanda Morska /Kobieta na poczcie - Monika Buchowiec

Mieczysław Szczuka - Michał Kruk

Antoni Słonimski - Konrad Michalak

Generał Wieniawa Długoszowski - Przemysław Dąbrowski

Major Adam Dobrodzicki - Krzysztof Pyziak

Narrator - Andrzej Bart

- godz. 19:00, Teatr Muzyczny w Gdyni, Nowa Scena, Plac Grunwaldzki 1

***

"Kobro" (na zdjęciu) w reż. Iwony Siekierzyńskiej z Teatru Nowego w Łodzi

Sztuka pióra Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest pierwszą dramatopisarską próbą pokazania fenomenu kobiety i prekursorki, o której twórczości przez wiele lat mówiono wyłącznie w kontekście prac znanego męża - Władysława Strzemińskiego lub uwypuklając wątki biograficzne związane z rodzinnymi konfliktami. Fascynująca historia znanej na całym świecie awangardystki związanej z Łodzią zostanie tym razem pokazana oczami córki, Niki. Za próbą rozrachunku dziecka z rodzicami kryją się pytania o cenę, jaką płaci artysta, gdy tworzy, o to czy połączenie działalności artystycznej z życiem prywatnym jest możliwe.

- godz. 19:00, Centrum Kultury w Gdyni, Łowicka 51

***

Pokaz spektaklu "W małym dworku" w reż. Tomasza Podsiadłego

Anastazja Nibek powraca z zaświatów. To sen, jawa, a może zbiorowa halucynacja spowodowana współczesną chorobą cywilizacyjną? I jak na to niespodziewane entrée reagują mieszkańcy dworku w Kozłowicach - nerwowy mąż, dwóch skrajnie różnych kochanków denatki, dorastające córeczki z piekła rodem i zachowująca podejrzanie stoicki spokój kucharka? Co stanie się z ich "spokojnym życiem" po powrocie Anastazji? Jedno jest pewne, ta wizyta skończy się dla kogoś sześć stóp pod ziemią... "A taki miał być przyjemny nastrój po podwieczorku w małym, zacisznym, ukrytym w drzewach dworku..." Scena 138 składa hołd mistrzowi formy i gatunku - Witkacemu - biorąc na warsztat jego najsłynniejszy i najbardziej zagadkowy dramat. A wszystko po to, aby zmierzyć się z powagą parodii, siłą intrygi i potęgą słowa.

---

Już dzisiaj możemy zaprosić na kolejne wydarzenia:

- 19 maja o godz. 19 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (plac Grunwaldzki 2) odbędzie się wernisaż "Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński". To wyjątkowa okazja na spotkanie z jednym z najważniejszych twórców awangardy w Polsce. W naszej galerii zaprezentowane zostanie jedno z dzieł artysty - "Pejzaż łódzki", które trafi do Gdyni z Muzeum Sztuki w Łodzi, wystawa potrwa do 18 czerwca,

- 19 maja o godz. 20:30 w Gdyńskim Centrum Filmowym, sala Goplana (plac Grunwaldzki 2), odbędzie się pokaz filmu podejmującego temat awangardy, w ramach festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Tytuł filmu poznamy po 15 marca,

- 26 maja o godz. 19 w Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) odbędzie się premiera spektaklu "Sonata Belzebuba" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Tomasza Podsiadłego.

Maj/Czerwiec

Spotkanie autorskie z dr hab. Iwoną Lubą oraz p. Pauliną Wawer o tym co odkryły w archiwach przygotowując biografię Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro.

W najbliższym czasie program uzupełniony zostanie o kolejne wydarzenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji