Artykuły

Starotestamentowe "Przypowieści" w Gnieźnie

Lech Łotocki, jeden z czo­łowych aktorów sztuk Ja­nusza Wiśniewskiego i Ma­rek Oleksy, gwiazda Wrocław­skiego Teatru Pantomimy Hen­ryka Tomaszewskiego, to nazwi­ska, które przyciągają widzów na najnowszy spektakl pt. "Przy­powieści" do gnieźnieńskiego Te­atru im. Aleksandra Fredry.

Przedstawienie składa się z dwóch części, opartych o staro­testamentowe motywy z "Księgi Hioba" i "Księgi Daniela".

Symboliczna przestrzeń teatral­na pełna jest słowa, gestu, ob­razu, ruchu i światła. Hiob (Lech Łotocki), poddany próbie przez Szatana (Marek Oleksy), w nie­zwykle sugestywny sposób zma­ga się z dręczącym problemem, cierpi, a przecież wie, że jest niewinny, że nie uczy­nił nic, co by zasługiwało na ta­kie utrapienia. Trzej przyjaciele (w przedstawieniu Rapsodowie), Bogdan Ferenc, Andrzej Malicki, Mirosław Owczarek, Piotr Ur­baniak, Leszek Wojtaszak, zabie­rają się do pocieszania cierpią­cego wskazując mu, iż musi być grzesznikiem i to wielkim grze­sznikiem, sądząc po jego cier­pieniu. Hiob z witraża staje się w tym przedstawieniu, dzięki si­le aktorskiego wyrazu, człowie­kiem z krwi i kości. I choć w swej udręce krytykuje drogi O­patrzności, to usiłuje wykryć przebłysk znaczenia w nieod­gadnionych ścieżkach Boga. U­mie oprzeć się cierpieniom, wo­łać do Boga i tęsknić za spot­kaniem z Nim. W punkcie kul­minacyjnym Bóg rzeczywiście mówi do Hioba. Hiob dochodzi do uznania Boga w Jego praw­dziwej naturze i już nie kwes­tionuje Bożych zamysłów. Wia­ra w Boga, którego dróg nie zdołamy poznać, prowadzi do cierpliwości i spokoju.

W tej części spektaklu dzięki zręcznie wykorzystanym moty­wom dobra i zła, poprzez pan­tomimiczne ukazanie walki dia­błów i aniołów o duszę Hioba, narasta napięcie dramaturgiczne, które kulminację osiąga w dru­giej części przedstawienia od­wołującego się do wątku mło­dzieńców w piecu gorejącym z "Księgi Daniela". Niezwykłe zagę­szczenie pozasłownych środków wyrazu, wspaniała kompozycja scenograficzna i plastyczna kre­acji mimów z Wrocławia spra­wiają, że zarówno trzej nieu­gięci młodzieńcy (Edwin Bazań­ski, Artur Borkowski, Krzysz­tof Roszko), jak i Szatan (Alek Sobiszewski) z Oprawcami (Ma­riusz Drozdowski, Łukasz Jur­kowski, Maciej Prosek) tworzą przejmujące kreacje. Bóg spra­wił cud, by uchronić od niebez­pieczeństwa śmierci swoich wyznawców, na które narażali się dla Jego imienia. Zniweczył po­jawieniem się Anioła (Marek O­leksy) zamiary oprawców, wy­zwolił tych, którzy Mu zaufali.

"Przypowieści" to kolejna in­scenizacja przygotowana w mie­ście św. Wojciecha przez Hen­ryka Tomaszewskiego; także wy­rafinowana choreografia jest dziełem wrocławskiego twórcy. "Księgę Hioba" reżyserował To­masz Szymański, a nowoczesną scenografię i kostiumy przygoto­wali Barbara i Lucjan Zachmo­cowie.

Ekspresyjną wymowę spekta­klu dopełnia muzyka Mariusza Matuszewskiego i Rafała Augu­styna.

Na to mądre i artystycznie per­fekcyjne przedstawienie przyjeż­dżają do Gniezna miłośnicy tea­tru z całej Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji