Artykuły

Bydgoszcz. Sporo atrakcji dla miłośników tańca

Taneczne zmagania młodych na scenie Pałacu Młodzieży i rewelacyjne baletowe tytułu w operze Nova. Najbliższe dni to w Bydgoszczy gratka dla miłośników tańca.

Atrakcje czekają zarówno dorosłych, jak i tych najmłodszych.

Taneczne Miraże

Od 17 lat Pałac Młodzieży jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Tańca "Taneczne Miraże". Wydarzenie wspiera i promuje rozwój uzdolnień artystycznych dzieci i młodzieży. Corocznie udział w nim biorą znakomite zespoły taneczne z całej Polski ale też z zagranicy, a jury niejednokrotnie podkreśla wysoki poziom taneczny konkursu.

Już w sobotę (10 marca) na scenie bydgoskiego Pałacu Młodzieży zaprezentują się młodzi ludzie, których pasją jest taniec. Konkurs zostanie rozegrany w trzech kategoriach wiekowych: do 12 lat, 13-16 lat oraz powyżej 16 lat w kategorii tanecznej: etiuda, inscenizacja, miniatura taneczna. W zmaganiach konkursowych wezmą także udział soliści, co jest nowością konkursu. Prezentować będą się w kategorii: jazz, modern, taniec. Tym razem podziwiać będzie można 29 zespołów i 17 solistów. Konkurs oceniać będzie profesjonalne jury, w składzie którego zasiądą utytułowani tancerze oraz choreografowie. Początek o godz. 12.

Balet jak ze snu

"Sen nocy letniej" [na zdjęciu] to jeden z popularniejszych baletów Opery Nova. Karol Urbański, inscenizator i choreograf spektaklu wiernie podąża śladami Szekspira. Na scenie zobaczyć więc można królestwo elfów, władającego nim Oberona i przebiegłego Puka oraz rzemieślników przygotowujących teatralne przedstawienie z okazji ślubu Tezeusza z Hipolitą. - Bardzo zależało mi na zachowaniu czytelności fabuły. W ten sposób z przyjemnością balet obejrzą dzieci, które zachwyci dodatkowo bajkowość spektaklu, wspaniała scenografia, światła i kostiumy, ale także dorośli, którzy być może dopiero po raz pierwszy zetkną się z historią opowiadaną w "Śnie nocy letniej" - mówi Urbański. W przedstawienie zaangażowani są wszyscy tancerze zespołu Opery Nova. - Tu nie ma ról mniej ważnych. Bohaterów jest wielu i od każdej postaci zależy powodzenie spektaklu - zaznacza choreograf. Widowisko zachwyca baśniową scenografią, multimedialnymi projekcjami i niezwykłymi kostiumami. Nie brakuje przepychu - koronkowych aplikacji, migoczących koralików i pereł. Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna, wykorzystane zostaną również fragmenty Symfonii "Szkockiej", "Włoskiej" i kantaty "Lobgesang" na głosy solowe, chór żeński i orkiestrę. Spektakle w sobotę o godz. 19, niedzielę godz. 18 i we wtorek godz. 19. Bilety od 30 do 80 zł. Wejściówki 25 zł.

Rewelacyjni moskiewscy tancerze

Zdaniem krytyków czarowi tej grupy baletowej nie można się oprzeć. W Bydgoszczy obejrzymy "Jezioro łabędzie" w wykonaniu Moscow City Ballet.

Na czym polega fenomen jednej z najsłynniejszych grup baletowych na świecie? Odpowiedzią są wielogodzinne próby, najlepsze choreografie, wymagający trenerzy i najwybitniejsi tancerze klasyczni, zadziwiający nie tylko doskonałą techniką, ale i wyrazem artystycznym. To absolwenci najlepszych szkół choreograficznych z Rosji i Ukrainy. Sam twórca i dyrektor Moscow City Ballet, Victor Smirnov-Golovanov przez ponad 20 lat był solistą Teatru Bolszoj w Moskwie, a później szefem baletmistrzów Opery Narodowej i Baletu w Odessie. W poniedziałek na scenie Opery Nova obejrzymy "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego. Od lat niezmiennie publiczność zachwyca romantyczna historia Odetty zaklętej przez czarnoksiężnika w łabędzia. Urzeczony urodą dziewczyny, Książę Zygfryd obiecuje jej prawdziwą miłość. Uczucie ma uwolnić ją od złej mocy. Jednak szczęściu zakochanych kolejny raz zagrozi przebiegły mag. Spektakl w poniedziałek na scenie Opery Nova o godz. 16.30. Bilety 165, 145 i 125 zł.

W przyszłym tygodniu

21, 22 i 23 marca to z kolei spektakle baletowe dla dzieci. W repertuarze "Magiczne zabawki". Zobaczyć będzie można dwa spektakle dziennie o godz. 13 i 16. Twórcy spektaklu zabierają małych widzów do tajemniczego sklepu z zabawkami. Na półkach leży ich bardzo dużo, jedna piękniejsza od drugiej. Wśród nich: Szmacianka, Legoludek, Wróżka i Ptak. Pewnej nocy ożywają za sprawą Maga-Sprzedawcy, w towarzystwie chłopca i dziewczynki przeżywają niezwykłe przygody. Publiczność śledzić je będzie, wsłuchując się w muzykę Aleksandra Głazunowa, Camille'a Saint-Saënsa i Claude'a Debussy'ego. Przedstawieniu urody i tajemniczości będą dodawać projekcje multimedialne wyświetlane na dekoracjach i efekty iluzjonistyczne. Bilety od 30 do 80 zł. Wejściówki 25 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji