Artykuły

Warszawa. 24 nominacje do Orłów dla koprodukcji NInA

Koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego otrzymał rekordową liczbę nominacji - 14, w tym w kategorii najlepszy film. Na ten tytuł ma szansę także "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy, również koprodukowany przez Instytut i nominowany w sumie do 9 Orłów. Z kolei "Artyści" duetu Strzępka-Demirski, konkurują o nagrodę w kategorii najlepszy serial.

Wczoraj odbyło się uroczyste wręczenie nominacji, a ogłoszenie laureatów Orłów zaplanowane jest na 20 marca.

Polskie Nagrody Filmowe Orły

Od początku istnienia Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) jednym z głównych obszarów jego działalności jest film. NInA nie tylko digitalizuje i udostępnia polskie dziedzictwo audiowizualne, ale także je kreuje, uczestnicząc w wielu produkcjach filmowych. W ostatnim czasie ma na swoim koncie współpracę choćby przy takich realizacjach jak: nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie "Pokot" Agnieszki Holland, ostatnie dzieło Andrzeja Wajdy - "Powidoki" oraz dwa z najczęściej nagradzanych filmów 2016 roku: "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego oraz "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy.

"Wołyń" otrzymał nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły w 14 kategoriach: najlepszy montaż (dla Pawła Laskowskiego), najlepszy dźwięk (dla Jacka Hameli), najlepsze kostiumy (dla Wandy Kowalskiej, Pawła Grabarczyka, Magdaleny Rutkiewicz-Luterek i Agaty Drozdowskiej), odkrycie roku (dla aktorki Michaliny Łabacz), najlepsza drugoplanowa rola kobieca (dla Izabeli Kuny), najlepsza drugoplanowa rola męska (dla Jacka Braciaka), najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (dla Michaliny Łabacz), najlepsza główna rola męska (dla Arkadiusza Jakubika), najlepsza muzyka (dla Mikołaja Trzaski), najlepsza scenografia (dla Marka Zawieruchy), najlepsze zdjęcia (dla Piotra Sobocińskiego jr.), najlepszy scenariusz oraz najlepsza reżyseria (obie dla Wojciecha Smarzowskiego) oraz najlepszy film.

"Wołyń", jeden z najbardziej oczekiwanych i docenionych filmów ostatnich lat, powraca do traumatycznej historii Polaków na kresach II RP. Akcja rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Polaków, Ukraińców i Żydów. Miłosna intryga z motywem mezaliansu otwiera tragiczną opowieść o okupacji sowieckiej i niemieckiej oraz wybuchu ukraińskiego nacjonalizmu, który doprowadził do krwawej rzezi Polaków. Film był prezentowany w 2016 roku w Konkursie Głównym na Festiwalu Filmowym w Gdyni i zgarnął szereg nagród indywidualnych. Nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał Piotr Sobociński jr., za najlepszy debiut aktorski - Michalina Łabacz, zaś za najlepszą charakteryzację Ewa Drobiec. "Wołyń" w 2016 roku obejrzało prawie półtora miliona widzów!

"Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy, który również ma szanse na Orła w kategorii najlepszy film, może otrzymać nagrodę także za: najlepszy montaż (dla Leszka Starzyńskiego), najlepszą drugoplanową rolę kobiecą (dla Agaty Kuleszy), najlepszą drugoplanową rolę męską (dla Arkadiusza Jakubika), najlepszą scenografię (dla Joanny Wójcik), najlepszą główną rolę męską (dla Mirosława Haniszewskiego), najlepsze zdjęcia (dla Pawła Dyllusa), najlepszy scenariusz i najlepszą reżyserię (dla Macieja Pieprzycy).

"Jestem mordercą" to thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70., związany jest z historią głośnej serii morderstw dokonywanych na kobietach na Śląsku. Główny bohater filmu, Janusz Jasiński, młody porucznik milicji, po kolejnych niepowodzeniach śledztwa zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. W obsadzie m.in.: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Piotr Adamczyk i Michał Żurawski. Film był pokazywany w 2016 roku w sekcji konkursowej First Look Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, prezentującej projekty filmowe w fazie postprodukcji, a także w Konkursie Głównym na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie nagrodzono go Srebrnymi Lwami, a Maciej Pieprzyca otrzymał dodatkowo nagrodę za najlepszy scenariusz.

O nagrodę w kategorii najlepszy serial walczą koprodukowani przez NInA "Artyści" (na zdjęciu) duetu Strzępka-Demirski. Serial opowiadający o losach fikcyjnego Teatru Popularnego otrzymał niedawno nominację do Wdech 2016 w kategorii Wydarzenie Roku, był też umieszczony na liście najciekawszych seriali między innymi przez dziennikarzy "Newsweeka" i "Polityki". "Artystów" można oglądać bezpłatnie w serwisie Ninateka.pl.

Polskie Nagrody Filmowe Orły to doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Pomysłodawcą Orłów jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy, obecnie Prezydent Polskiej Akademii Filmowej. Orły przyznawane są w 19 kategoriach. W kategorii najlepszy film swojego laureata wybiorą też widzowie - głosować można tutaj. Uroczyste wręczenie Orłów zaplanowane jest na 20 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji