Artykuły

Abelard i Heloiza

W Zielonej Górze otwiera swoje podwoje „Scena Studio”. Będzie to trzecia już, po „Scenie Propozycji” i „Dużej” scena Teatru Lubuskiego im. Leona Kruczkowskiego.

Stylowe pomieszczenie zabytkowej baszty przylegającej do salonu „Desy” przy placu Lenina 12, stanie się miejscem, w którym prezentowane będą oryginalne, pozornie niesceniczne utwory teatralne. „Scena Studio” — kameralny mini-teatr wielkości najmniejszego M-2 pomieści około trzydziestu widzów.

Działalność artystyczną nowej sceny zainauguruje spektakl Abelard i Heloiza przygotowany na podstawie „korespondencji scenicznej” współczesnego poety i filozofa angielskiego Ronalda Duncana. Dokonał on przekładu poetyckiego listów słynnych średniowiecznych bohaterów. Zachował ich kolejność i formę, jedynie treść ubrał w poetycki język.

Niezwykła historia Abelarda i Heloizy jest autentyczna. Abelard — francuski filozof i teolog żyjący na przełomie XI i XII wieku należy do najświatlejszych umysłów epoki średniowiecza. Ukochana Heloiza, z którą los i ludzie rozłączyli go w najszczęśliwszych dniach życia, to jego uczennica pierwsza wykształcona kobieta.

Nie widzieli się przez dziesięć lat i w tym właśnie czasie powstała ta korespondencja, tak frapująca przez wiele stuleci, również i dziś. Jest ona pełna niezwykłych i niesamowitych dla nas współczesnych wydarzeń, na które każda epoka patrzyła inaczej, lecz zawsze z pewnym zainteresowaniem.

Autorami przedstawienia na „Scenie Studio” są: Katarzyna Radecka — reżyser, Izabella Konarzewska — scenograf oraz aktorzy Joanna Dobrzańska i Mariusz Szafarz. Na premierę zapraszają w niedzielę, 11 bm. o godz. 21.

Na godzinę przed premierą w Salonie „Desy”, a więc po sąsiedzku, odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Henryka Krakowiaka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji