Artykuły

Berlin. Solidarność z Teatrem Powszechnym

Jesteśmy poważnie zaniepokojeni informacjami o atakach wymierzonych przeciwko twórcom "Klątwy" wg Olivera Frljicia na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego o tej samej nazwie - pisze w liście otwartym Shermin Langhoff, dyrektor artystyczny Maxim Gorki Theater w Berlinie.

Jesteśmy poważnie zaniepokojeni informacjami o atakach wymierzonych przeciwko twórcom "Klątwy" (na zdjęciu) wg Olivera Frljicia na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego o tej samej nazwie. Sztukę oparto na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Gręboszowie, gdzie pewna dziewczyna zaszła w ciążę z miejscowym księdzem, w wyniku czego zepchnięto ją na margines, a następnie ukamienowano. Na początku przedstawiania wiejskiej społeczności, a także jej hipokryzji i popełnianych zbrodni, Frljić i jego zespół opisują współczesną dynamikę relacji społecznych. W sztuce zastosowano drastyczne i często prowokujące środki, które są jednak w umiejętny sposób kwestionowane i poddawane dyskusji w ramach spektaklu.

Dzieło Olivera Frljicia wystawione na deskach Teatru Powszechnego wydaje się mieć zasadniczy wkład w niezwykły dialog, nie tylko w Polsce, lecz również w Niemczech i całej Europie, zwłaszcza w czasach narastających konfliktów społecznych. Z tego powodu, po obejrzeniu w ubiegłym tygodniu premiery w Warszawie chcielibyśmy, aby ten wybitny spektakl pojawił się gościnnie na deskach Teatru im. Maxima Gorkiego w Berlinie w czerwcu 2017 r.

Ów wkład w dialog, podobnie jak w przypadku innych dzieł teatralnych, zasadniczo składa się z dramatyzacji i potęgowania napięcia. Jeżeli teraz uczucia religijne obrażane są poprzez rozpowszechnianie dwuznacznych plotek o wydarzeniach odbywających się na scenie, to sytuacja jest godna pożałowania. Atak wymierzony w Teatr Powszechny i jego pracowników należy stanowczo potępić. Wolność artystyczna jest naszym wywalczonym, drogocennym przywilejem, który wpisuje się w fundamentalne elementy społeczeństwa demokratycznego.

Chcielibyśmy wyrazić naszą solidarność z artystami, personelem i kierownictwem Teatru Powszechnego, a także zachęcić właściwe władze RP do podjęcia stosownych działań na rzecz ochrony tej instytucji i jej pracowników.

Berlin, 23 lutego

Shermin Langhoff

Dyrektor Artystyczny

Teatr im. Maxima Gorkiego

Tłumaczenie: Teodor Pikula

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji