Artykuły

Rzeszów. Jakie niespodzianki czekają na widzów "Maski"?

Trzy nowe produkcje, z których premiera pierwszej zapowiedziana jest na koniec marca. Kolejny spektakl - "Tylko jeden dzień", który otworzy tegoroczną "Maskaradę" i wieńczący sezon spektakl "Romeo i Julia" dedykowany młodzieży i widzom dorosłym. To propozycje rzeszowskiej "Maski", które teatr przygotował dla swoich widzów.

Na 26 marca zaplanowana jest premiera spektaklu "Teraz tu jest nasz dom" w reżyserii Anny Retoruk. Sztuka porusza temat wojny widzianej oczami dziecka, a konkretnie przeprowadzki do Polski z kraju objętego działaniami wojennymi. Przez historię przeprowadzi nas dziecko - Romek, mały imigrant. - Nie da się ukryć, że nie jesteśmy w stanie zupełnie odizolować dzieci od tego, co się dzieje dookoła. Dorośli rozmawiają o bieżących sprawach zakładając, że dziecko nie słyszy. Dziecko wszystko słyszy i jest w trudnej sytuacji, bo docierają do niego jedynie szczątkowe informacje, których nie rozumie - mówi Jacek Popławski, dyrektor artystyczny Teatru "Maska" - Stąd właśnie pomysł wystawienia sztuki, która porusza aktualny obecnie temat wojny i ucieczki z kraju, w którym z powodu konfliktu zbrojnego nie da się spokójnie żyć. Do naszego kraju przyjeżdżają dorośli i dzieci; chodzi o to, by się ich nie bać, tylko postarać się zrozumieć ich trudną sytuację. - Teatr jest lustrem, które odbija rzeczywistość. Nie możemy funkcjonować tylko w tematach bajkowych i przyzwyczajać dzieci do iluzyjnego świata - dodaje Monika Szela, dyrektor Teatru Maska. - Tym spektaklem chcemy pokazać dzieciom, jak nasze złe bądź dobre zachowania mogą wpłynąć na czyjeś emocje. Absolutnie nie będziemy epatować wojną, będziemy mówić o tolerancji, o tym, co zrobić, żeby dzieciom takim jak Romek żyło się w Polsce lepiej. Na spektakl zapraszamy widzów od lat 7.

Gdybyś miał tylko jeden dzień...

Kolejna premiera, tym razem w reżyserii Jacka Popławskiego, otworzy majową "Maskaradę". Będzie to spektakl "Tylko jeden dzień" Martina Baltscheita. - Pomimo poważnego tematu, będzie to sztuka dowcipna, bajkowa. Posługujemy się tu alegorią, bohaterami przedstawienia są: Jętka Jednodniówka, Dzik i Lis, czyli postaci zwierzęce, bliskie młodym odbiorcom. Odpowiemy sobie na pytanie: co zrobić, żeby jak najlepiej przeżyć każdy dzień? Jak można wypełnić ten czas, żeby można było powiedzieć, że nasze życie było wartościowe? To spektakl, który ma na celu postawić przed dzieckiem pytania, skłonić go do zastanowienia nad tym, co jest w życiu ważne - opowiada reżyser. - Spektakl dedykowany jest widzom od 6 lat.

Dla młodzieży i dorosłych

Ostatnia premiera tego sezonu to spektakl "Romeo i Julia" w reżyserii Bogusława Kierca, który jest z kolei propozycją sceny dla dorosłych "Maski". - Pretekstem do wyboru właśnie tego tematu jest Europejski Stadion Kultury, którego założeniem jest łączenie różnych narodów i kultur - mówi Monika Szela. - Będzie to nowatorska i niezwykle ciekawa realizacja tematu, który wszyscy doskonale znamy. Muzykę do spektaklu stworzą białoruscy utalentowani muzycy.

- Połowa sezonu już za nami. Jak dotąd przedstawiliśmy Państwu trzy premiery, które zostały ciepło odebrane przez widzów. Przed nami kolejne trzy produkcje, na które już teraz serdecznie zapraszamy. Zachęcamy do odwiedzenia Teatru Maska i zapoznania się z naszym repertuarem wypełnionym mnóstwem ciekawych propozycji dla widzów w każdym wieku - zachęcają Monika Szela i Jacek Popławski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji