Artykuły

Częstochowa. 16 wykonawców w V Konkursie Wokalnym im. Reszków

16 wykonawców z Polski, Węgier i Chin zostało zakwalifikowanych do udziału w V Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków, który odbędzie się od 28 lutego do 3 marca w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Rodzeństwo Reszków - Edward (bas), Jan (tenor) i Józefina (sopran) - odnosiło w drugiej połowie XIX w. liczne artystyczne sukcesy w najsłynniejszych operach świata - mediolańskiej La Scali, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, nowojorskiej Metropolitan Opera, a także w Turynie i Lizbonie.

Śpiewacy troszczyli się też o rozwój młodych adeptów sztuki wokalnej. Ich szkoły śpiewu cieszyły się ogromną popularnością. Napotykając wyjątkowy talent, często sami opłacali naukę tym, którym sytuacja finansowa na nią nie pozwalała.

Celem organizowanego co 2 lata konkursu jest upamiętnienie tych związanych z Częstochową postaci.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, jego dotychczasowe cztery edycje, zorganizowane w 2009, 2011, 2013 i 2015 r. cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów wydziałów wokalnych uczelni muzycznych. Dały im szansę pokazania się i możliwość sprawdzenia umiejętności.

W tym roku uczestników oceniać będzie jury pod przewodnictwem Izabelli Kłosińskiej. Zasiądą w nim również: Katarzyna Suska-Zagórska, Kałudi Kałudow, Benno Schollum i Adam Klocek.

Reszkowie byli rodzeństwem, ale występowali osobno. Kończąc karierę artystyczną zamieszkali w okolicach Częstochowy, gdzie prowadzili działalność filantropijną i kulturalną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji