Minister sypnął kasą na światła w teatrze
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało właśnie listę instytucji, których projekty infrastrukturalne otrzymają w tym roku dofinansowanie na realizację. W gronie kilkudziesięciu podmiotów znalazł się m.in Państwowy Teatr Lalki Tęcza.
Tęcza ma szansę otrzymać 260 tys. złotych na "Modernizację wyposażenia sceny i widowni". - Konkretnie chodzi nam o wymianę systemu oświetlenia w sali teatralnej - mówi Michał Tramer, dyrektor słupskiej Tęczy. - To jest już absolutnie konieczne. System oświetlenia, który teraz mamy, teatr dostał od Słupskiego Ośrodka Kultury, gdy tamten wymieniał światła u siebie. To instalacja z lat sześćdziesiątych, istnieje naprawdę duże ryzyko że w każdej chwili odmówi posłuszeństwa. Wtedy musielibyśmy założyć kłódkę na drzwiach teatru.
Dyrektor Tramer dodaje, że 260 tys. zł, które przyznało ministerstwo, to połowa kwoty, o którą teatr Tęcza wnioskował, a tak naprawdę ta kwota to zaledwie jedna czwarta sumy, która pozwoliłaby na budowę nowoczesnego systemu oświetlenia w słupskim teatrze i budowę tzw. nastawni do sterowania systemem.
- Ucieszyliśmy się z tych pieniędzy, choć mam świadomość, że budowa systemu oświetlenia będzie dla nas wyzwaniem i oznacza ogrom pracy. Musimy zdobyć brakującą część pieniędzy. Teraz dokładnie nie potrafię oszacować ile - mówi dyrektor Tramer.
- Część kwoty na ten cel zaoszczędziliśmy i odłożyliśmy, a o część będziemy zapewne wnioskować do miejskich radnych.
Prace nad modernizacją oświetlenia w Tęczy prawdopodobnie będą trwały latem, by nowy system działał już w nowym sezonie artystycznym.
Poza Tęczą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało też pieniądze słupskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej - 70 tys. zł na rozbudowę repozytorium zasobów bibliotecznych, czyli miejsca przechowywania dokumentów udostępnianych do wypożyczenia.
O pieniądze z ministerstwa kultury aplikowały te dwie oraz inne słupskie organizacje i instytucje, m.in. Nowy Teatr im. Witkacego na zakup wyposażenia na potrzeby małej sceny - etap drugi, stowarzyszenie "Nasza Krępa" na budowę i wyposażenie świetlicy wiejskiej w Krepie Słupskiej, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Słupskiej na projekt: secesyjna willa Waltera Schulza otwarta na działania kulturalne i społeczne, czy też Stowarzyszenie Produktów Markowych Turystyki Wiejskiej Słupia na zakup sprzętu wystawienniczego, edukacyjnego, biurowego na potrzeby działalności kulturalnej.
Niestety, tym razem bezskutecznie.