Artykuły

Szekspir Łysaka w Toruniu

PAWEŁ ŁYSAK, wraz z Pawłem Wodzińskim zasłynął wprowadzeniem na polskie sceny tekstów brutalistów angielskich i niemieckich. "Sen nocy letniej" jest pierwszą w dorobku Łysaka sztuką Szekspira - sylwetka reżysera przed premierą w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.

Reżyser Paweł Łysak (na zdjęciu) przygotował pierwszą w swej karierze sztukę Szekspira. Jest to "Sen nocy letniej" zrealizowany w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu. Premiera - w sobotę (25 marca).

Łysak realizował dotychczas przede wszystkim dramaty współczesne, tworząc teatr społeczny. Wraz z Pawłem Wodzińskim zasłynął wprowadzeniem na polskie sceny tekstów brutalistów angielskich i niemieckich. To dzięki założonemu przez nich Towarzystwu Teatralnemu polska publiczność zobaczyła w 1999 r. "Shopping & Fucking" Marka Ravenhilla na scenie warszawskiego Teatru Rozmaitości, a także "Zbombardowanych" Sary Kane i "Ogień w głowie" Mariusa Mayenburga.

"Sen nocy letniej" jest pierwszą w dorobku Łysaka sztuką Szekspira. W zamierzeniu ma to być "spektakl sympatyczny, bez kostiumu greckiej mitologii, w nowoczesnej scenografii".

Paweł Łysak jest jednym z najciekawszych polskich reżyserów urodzonych w latach 60. Studiował na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a także reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Zrealizował kilkadziesiąt słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Jest także reżyserem m.in. dramatów Larsa Noréna, Bernarda Marie-Koltésa, Sergi Belbela, Nikołaja Kolady i Ingmara Villqista.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji