Artykuły

Kielce. Festiwal bajek i harcerze bez wsparcia

Europejskiemu Centrum Bajki w Pacanowie i kieleccy harcerze nie dostali pieniędzy na swoje sztandarowe imprezy.

Obie instytucje składały wnioski w ramach programu "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży". - To jest dla mnie kuriozum, że Festiwal Bajki w Pacanowie i harcerze nie otrzymali dofinansowania. Rozumiem, że jest jakaś nowa polityka ministerstwa. Nie wszystkie dzieci są nasze - nie kryje oburzenia Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie nie dostało pieniędzy na 15. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów - Dania 2017. To ich sztandarowa impreza. - Pierwszy raz od piętnastu lat nie dostaliśmy wsparcia. Jest to dla mnie pewnym kuriozum. Kontaktowaliśmy się z ministerstwem - mówiła w piątek Karolina Kępczyk, dyrektorka ECB w Pacanowie. W ubiegłym roku z tego programu Pacanowowi przyznano 91 tys. zł. ECB przygotowuje odwołanie od decyzji ministerstwa.

Festiwal zagrożony

- W tym momencie festiwal jest zagrożony. Nie mam na niego finansowania. Natomiast nie ustajemy w wysiłkach - opowiadała Kępczyk. ECB dostało natomiast pieniądze na organizację Literackiej Majówki.

Chorągiew Kielecka ZHP ubiegała się o wsparcie dwóch projektów: Międzynarodowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej i organizację artystycznych widowisk historycznych "Historia Żywa". - Jesteśmy zmartwieni, ale złożyliśmy projekty jeszcze do kilku innych programów - mówi hm. Tomasz Rejmer, komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP. Zapowiedział również odwołanie od decyzji MKiDN. Ministerstwo nie przyznało także pieniędzy Filharmonii Świętokrzyskiej na organizację koncertów familijnych.

"Kubuś" z dotacją

Z programu "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży" jako jedyny projekt z regionu pieniądze otrzymał kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" [na zdjęciu] na III Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci Hurra! ART.! (79 tys. zł).

- Cieszę się z dofinansowania i że dostaliśmy wysokie oceny. Mam wrażenie, że to jest czasem gra i trochę loteria. Wierzymy, że stoi za nami duże doświadczenie, pomysł i fantastyczna organizacja za którą odpowiadają pracownicy naszego teatru. Dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy na tyle profesjonalni i skuteczni, że byliśmy przekonani, że to dofinansowanie i ta loteria będzie nasza - ocenił Robert Drobniuch, dyrektor "Kubusia".

Dodał, że nie znalezienie się na krótkiej liście oznacza często koniec jakiegoś pięknego projektu i idei, która trwa.

Pieniędzy na organizację 51. edycję Dymarek w Nowej Słupi z programu "Kultura ludowa i tradycyjna" nie otrzymało również Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Minister nie przyznał również pieniędzy na Festiwal Form Dokumentalnych NURT w Kielcach.

Wsparcie dla muzeum i teatru

Z kolei w ramach programu infrastruktura kultury wsparcie finansowe otrzymały m.in. Muzeum Narodowe w Kielcach (110 tys. zł) na zakup wyposażenia do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich czy Teatr Żeromskiego (100 tys. zł) na zakup wyposażenia.

Z kategorii ochrona zabytków pieniądze popłyną m.in. dla klasztoru cystersów w Wąchocku (300 tys. zł) na remont drewnianej konstrukcji dachu wraz z wymianą poszycia i Klimontowa (450 tys. zł) na remont i prace konserwatorskie elewacji kościoła pw. św. Józefa. Wsparcia ministerstwa nie dostali m.in. franciszkanie w Chęcinach czy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji