Artykuły

Łódź. Mrożek na dziś

W sobotę w Teatrze Nowym (Mała Sala, ul. Zachodnia 93) premiera "Policji" Sławomira Mrożka w reżyserii Ryszarda Brylskiego.

Realizatorzy podkreślają, że debiutancki dramat Mrożka z 1958 roku, którego akcja rozgrywa się w państwie totalitarnym, jest dziś wyjątkowo aktualny.

Opracowaniem tekstu zajęła się Martyna Quant, dramaturżka Nowego. - Starałam się zbliżyć go do współczesności. Zdjęłam cały ornament, który w 1958 roku był niezbędny, by chronić tekst i możliwość jego wystawienia przed cenzurą. Niektóre aluzje byłyby zresztą dzisiaj nie tylko anachroniczne, ale wręcz nieczytelne. Chciałabym, żeby "Policja" była spektaklem dostępnym dla młodego widza. Napisał go przecież 28-latek.

Quant przygotowała również radiową wersję dramatu. Słuchowisko w jej opracowaniu muzycznym prezentowane było w Jedynce.

W Nowym "Policję" reżyseruje Ryszard Brylski. - Zależało mi na tym, żeby nie iść w kabaret. To byłoby wbrew intencjom Mrożka - uważa. - Oczywiście tekst jest absurdalny i dowcipny, ale śmiech podszyty jest w nim niepokojem egzystencjalnym.

Zdaniem Brylskiego, "to nie jest sztuka o instytucji, tylko o ludziach".

- Na ten właśnie aspekt chcę skierować uwagę widza, który powinien zastanowić się nad sobą samym. Łatwo śmiać się z innych, na przykład w kabarecie, trudniej szukać wad w sobie.

Scenografią i kostiumami zajął się Wojciech Żogała. - "Policja" Mrożka zawsze będzie tekstem aktualnym, bo dotyczy mechanizmu władzy - mówi. - Scenografia ma podkreślić groteskowość i przerysowanie. Dlatego jest zdeformowana.

W obsadzie: Mirosława Olbińska, Wojciech Bartoszek, Wojciech Droszczyński, Artur Gotz, Krzysztof Pyziak i Sławomir Sulej.

"Policję" można zobaczyć przedpremierowo w piątek o godz. 19.15. Premiera - w sobotę, godz. 19.15. Kolejny spektakl w niedzielę, a później dopiero 18 marca. Bilety kosztują 60-45 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji