Artykuły

Opole. "Ty, Hitler" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

W sobotę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego odbędzie się premiera spektaklu "Ty, Hitler". Reżyser Tomasz Kaczorowski podkreśla, że zależy mu przede wszystkim na obecności ludzi młodych, coraz częściej ulegających populizmowi, demagogii i zafascynowanych złem.

Autorem sztuki jest Kristo Sagor, jeden z najpopularniejszych niemieckich twórców dla młodzieży. Jej bohaterami są ludzie rozmyślający i dyskutujący o fenomenie Adolfa Hitlera - są nim zafascynowani i przerażeni jednocześnie, próbują zrozumieć czym jest faszyzm i jakie są granice ludzkiego okrucieństwa.

- Wyreżyserowałem ten spektakl z myślą o ludziach młodych. Teatr dla młodzieży to w Polsce ciągle zjawisko niszowe, a poprzez sztukę może ona znaleźć odpowiedzi na wiele pytań - mówi reżyser Tomasz Kaczorowski.

Selfie z wąsikiem

- "Ty, Hitler", na co zresztą wskazuje tytuł, pokazuje, że w każdym z nas drzemie zło, a otaczający nas świat stwarza wiele pokus aby je wyzwolić. Widzimy to na każdym kroku. Coraz większa popularność populistycznych polityków, odradzające się organizacje nacjonalistyczne, podział na "naszych" i "obcych". Na to podatni są szczególnie właśnie młodzi ludzie - tłumaczy.

Aby rozpropagować sztukę teatr przygotował nietypową kampanię reklamową. Na lustrach w niektórych opolskich kawiarniach i pubach umieszczone zostały wlepki przedstawiające twarz z charakterystycznym wąsikiem, a odwiedzających zachęcano do robienia selfie na ich tle i publikowania ich na fanpage'u teatru.

- Wychodzimy do ludzi, aby pokazać im, że teatr jest miejscem dla każdego i zachęcić ich aby czasami, zamiast pubu czy kina wybrali właśnie to miejsce - tłumaczy Kaczorowski.

Adolf Hitler z klocków Lego

Oryginalna jest także scenografia spektaklu: minimalistyczna, której głównymi rekwizytami są klocki Lego.

- Klocki te wielu z nas kojarzą się z dzieciństwem, co wiąże się z naszą misją teatru dla młodzieży. Ponadto jest to zabawka, czyli coś przyjemnego, niegroźnego, a wystarczy nadać jej uczesanie i wąsik jednoznacznie kojarzące się z Hitlerem, to nabiera ona przerażającego charakteru. I to jest właśnie zasadniczy cel scenografii - ukazanie, że bardzo łatwo przekroczyć granicę zła, że wystarczy jedna chwila, aby to co do tej pory było niewinne i dobre, zostało nim przesiąknięte - mówi scenografka Agnieszka Wielewska.

W sztuce wystąpią aktorzy z Teatru im. Jana Kochanowskiego: Karolina Kuklińska, Andrzej Jakubczyk, Karol Kossakowski i Krzysztof Wrona. Premiera w sobotę 18 lutego o godz. 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji