Łódź. 82 lata minęły, czyli czytania u Jaracza
Teatr im. Jaracza zaprasza 18 i 19 lutego na kontynuację i zakończenie projektu premierowych czytań klasycznych dramatów, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym i są zapisem nastrojów politycznych i społecznych w sanacyjnej Polsce.
"82 LATA MINĘŁY / 82 lata minęły" od uchwalenia Konstytucji Kwietniowej wprowadzającej w Polsce ustrój o charakterze autorytarnym.
Prezentowane przez nas dramaty w szczególny sposób opisują codzienność emancypujących się kobiet i ich walkę o przysłowiowy "własny pokój".
Czytać będziemy:
"PRZYGODĘ Z VATERLANDEM" Leona Kruczkowskiego
18.02.2017 r. / 18:00 / MS
Projekt zakończymy prapremierowym czytaniem dramatu:
"TYP A" Marii Morozowicz-Szczepkowskiej
19.02.2017 r. / 18:00 / MS
W czytaniach wezmą udział: Monika Badowska, Urszula Gryczewska, Izabela Noszczyk, Anna Sarna i Ewa Wichrowska.
Opieka merytoryczna i komentarz: prof. Krystyna Duniec - autorka całego projektu, znawczyni dramaturgii dwudziestolecia międzywojennego i propagatorka kobiecego pisarstwa.
Opieka artystyczna: Tomasz Jękot.
***
Słowo od autorki projektu prof. Krystyny Duniec:
Czytań performatywnych - reaktywacji tekstów dramatycznych dwudziestolecia międzywojennego - w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi ciąg dalszy - ponownie uświadamia ich szczególne znaczenie polityczno-społeczne.
Jeszcze w latach trzydziestych, w Kronikach Tygodniowych, przenikliwy jak zawsze Antoni Słonimski wyrażał nadzieję, że mimo iż "powódź niemiecka rozlała się szeroko po całym kraju, idąc spienioną falą, wynosząc na wierzch wiele piany i brudu [...] wody te spadną i wsiąkną, wyparują i chmurami przejdą oczyszczenie. Zamulą niejeden umysł i niejedną sprawę, ale nie zmieni to w niczym obrazu świata".
Jednak niektórzy dramatopisarze złudzenia te stracili.
Leon Kruczkowski w "PRZYGODZIE Z VATERLANDEM" (1935), komedii kryminalnej, opartej na autentycznej historii małego aferzysty, który przywłaszczając życiorys żołnierza-bohatera zrobił zawrotną karierę w przedhitlerowskich Niemczech, obnażył strategie totalitaryzmu: skoro naród uwierzył w bohatera, to ten choć oszust, może zostać wykorzystany jako skuteczna tuba propagandowa. Sztuka nie doczekała się poza jedną premierą przedwojenną w Teatrze Comedia i inscenizacją Kazimierza Dejmka w 1963 roku w Teatrze Narodowym żadnych znaczących wystawień.
Natomiast "TYP A" Marii Morozowicz-Szczepkowskiej nigdy nie został opublikowany, czytanie w Teatrze im. Jaracza jest pierwszym jej upublicznieniem od czasu premiery w Ateneum w 1934 roku. "TYP A", gdzie bezrobotny inteligent, zamiatający ulice dostaje się w ręce spółki trzech kobiet: uczonej, badającej możliwości rozwoju ludzkości bez udziału mężczyzn, malarki eksperymentującej z nim erotycznie oraz zakochanej prostytutki rewidował porządek patriarchalny i obyczajowy konserwatyzm, narażając autorkę na zarzut "nieznośnego dydaktyzmu feministycznego" i "naiwnych pretensji do przerabiania świata".
***
Bilety na czytania, w cenie 10 zł, dostępne są w Kasie Teatru (tel. 42 662 33 35) i na stronie internetowej w zakładce "Kup bilet".