700-lecie Lublina. Co koniecznie trzeba zobaczyć?
Spektakle, koncerty, widowiska. W ramach 700-lecia Lublina w całym mieście odbędzie się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych. Co koniecznie trzeba zobaczyć i gdzie warto być?
Lublin. Pamięć zagłady
Projekt przygotowywany przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN będzie składać się z trzech elementów - upamiętnienia granic getta, drogi, którą Żydzi szli na Umschlagplatz, oraz samego miejsca deportacji. Granice getta wyznaczą 43 żółte kostki chodnikowe z metalową opaską. Ich liczba symbolizuje 43 tysiące Żydów, którzy mieszkali w Lublinie przed wojną. Droga, którą lubelscy Żydzi musieli przejść od Wielkiej Synagogi na Umschlagplatz, będzie oznakowana 21 betonowymi płytami. Na każdej z nich znajdzie się litera z hebrajskiego alfabetu (jest ich właśnie 21), o kroju użytym w wydanej w 1623 roku w Lublinie "Księdze Zohar". Szlak wiedzie dzisiaj wzdłuż alei Tysiąclecia, następnie ulicami Lwowską, Kalinowszczyzna, Turystyczną i skręca w ul. Zimną, przy której znajdowała się rampa kolejowa. Uroczyste otwarcie szlaków odbędzie się 16 marca.
--
Międzynarodowa Noc Kultury
W tym roku czeka nas także specjalna edycja Nocy Kultury. Organizatorzy zaproszą na nią artystów i animatorów kultury z miast partnerskich i zaprzyjaźnionych Lublina z całej Europy, którzy podzielą się własnym pomysłem na święta, fiesty, dni miasta odbywające się w ich rodzimych miastach.
--
Europejska Konwencja Żonglerska
To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie w świecie ulicznych artystów. Będzie ona połączona z Carnavalem Sztukmistrzów. Do Lublina przyjadą najlepsi cyrkowcy, żonglerzy i uliczni artyści nie tylko z Europy, ale i ze świata. Konwencja jest otwartą przestrzenią dla wszystkich, którzy chcą zaprezentować, uczyć innych oraz doskonalić różnorodne umiejętności cyrkowo-artystyczno-teatralne. Występy amatorów i profesjonalistów obejrzymy m.in. podczas Street Show, Open Stage, Renegade oraz Gali. W programie są także warsztaty, gry i zabawy żonglerskie, jak również wielotysięczna kolorowa parada.
--
Spektakl plenerowy "Sen o mieście"
Widowisko łączy potencjał środowiska artystycznego z doświadczeniem teatralnym i sztuką slackline'u. Występuje w nim para bohaterów, która poprowadzi widzów przez 700-letnią historię Lublina. Ona tańczy na szarfie, on balansuje na linie. Oboje pokażą kolejne epizody Lublina, przejdą przez najazdy, wojnę, opowiedzą o Holocauście. - To para niejako wampiryczna, która nigdy nie zginie, wszystko przetrwa. Tak jak nasze miasto, które przetrwało już wiele - mówił "Wyborczej" reżyser.
--
Koncert "Siedem Bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego
W czerwcu w sali operowej Centrum Spotkania Kultur usłyszymy koncert "Siedem Bram Jerozolimy" zorganizowany z okazji 700-lecia miasta i setnej rocznicy powstania KUL. Na scenie wystąpi Orkiestra Sinfonietta Cracovia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. Zaśpiewają: Chór Filharmonii Krakowskiej, chóry KUL i UMCS oraz soliści.
--
Premiera kinowa "Volty" Juliusza Machulskiego
Kolejnym mocnym akcentem obchodów 700-lecia miasta będzie premiera filmu "Volta" Juliusza Machulskiego. Produkcja niemal w całości kręcona była w Lublinie i - jak mówił reżyser - to miasto będzie jej głównym bohaterem. - Miałem w głowie film, w którym ważna jest historia. Idealnie sprawdzi się w tym Lublin, bo to historyczne i malownicze miasto. Mogę zapewnić, że produkcja będzie nie tylko ciekawa, ale też ładna - mówił w maju Juliusz Machulski.
--
Koncert "Zakochani w Lublinie"
Pokaz jazz-rockowej kantaty pt. "Zakochani w Lublinie" oficjalnie zainaugurował obchody 700-lecia Lublina. Koncert zobaczymy jeszcze raz w wakacje. Tym razem w plenerze. W projekcie biorą udział najpopularniejsi wokaliści związani z Lublinem: Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Urszula, Jan Kondrak, Federacja i Natalia Wilk. Muzykę do kantaty skomponował Tomasz Momot, a libretto jest dziełem Jana Kondraka.
--
Opera "Umarłe miasto" Mariusza Trelińskiego
We wrześniu w Centrum Spotkania Kultur Mariusz Treliński pokaże swoje najnowsze dzieło pt. "Umarłe miasto" Ericha Wolfganga Korngolda. To koprodukcja Teatru Wielkiego Opery Narodowej i CSK. Scenografię do spektaklu stworzy stały współpracownik Trelińskiego, słowacki reżyser mieszkający w Polsce, Boris Kudlicka.