Artykuły

Warszawa. Festiwal TEATROTEKA FEST, przegląd młodej polskiej dramaturgii

Projekcją "Białego dmuchawca" autorstwa Mateusza Pakuły w reżyserii Agaty Dyczko rozpocznie się dziś w samo południe festiwal TEATROTEKA FEST, czyli przegląd 25 ekranizacji najlepszych polskich dramatów ostatnich lat.

Festiwalowi, który potrwa do niedzieli, towarzyszyć będą rozmowy z twórcami i krytykami, a dla widzów organizatorzy przygotowali niespodzianki. Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

TEATROTEKA FEST. Nowe kadry teatru - nowe myślenie o ekranizacjach teatralnych w kontekście artystycznym i realizacyjnym.

Program rozpoczynającego się dziś festiwalu podzielony został na pięć bloków tematycznych: "Prawda-nieprawda" (08.02, środa), "Rozbijanie mitów" (9.02, czwartek), "Postdramat - kryzys czy szansa?" (10.02, piątek), "Historia z przyszłością" (11.02, sobota) i "Nie ma jak w domu!" (12.02, niedziela). Projekcje rozpoczynać się będą codziennie o godz. 12:00 (a ostatniego dnia festiwalu godzinę wcześniej). Wśród 25 spektakli, które od ponad trzech lat produkuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, znalazły się prace nagradzane już na światowych i polskich festiwalach, jak i takie, które nie miały jeszcze swojej premiery.

Najlepsze spektakle oraz twórców wskaże siedmioosobowe jury, w skład którego weszli wybitni przedstawiciele środowisk twórczych (Agnieszka Glińska, Robert Gliński, Marcin Hycnar, Grzegorz Kędzierski, Wojciech Majcherek, Włodek Pawlik, Janusz Sosnowski). Jury przyzna Grand Prix Festiwalu oraz nagrody indywidualne w 10 kategoriach (tekst dramatyczny, reżyseria, zdjęcia, scenografia, muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne, montaż, pierwszoplanowa rola kobieca, pierwszoplanowa rola męska, drugoplanowa rola kobieca, drugoplanowa rola męska). Tak duża liczba i zróżnicowanie nagród to próba jak najszerszego docenienia twórców różnych dziedzin.

Swoją nagrodą przyzna także grono dziennikarzy i krytyków oraz festiwalowa publiczność, która od dziś aż do niedzieli, do godz. 18:00, może głosować na najlepszą jej zdaniem ekranizację za pośrednictwem strony www.teatroteka.com.pl (www.teatroteka.com.pl/nagroda-publicznosci). Każdy z głosujących będzie mógł oddać jeden głos, a wśród uczestników plebiscytu rozlosowane zostaną nagrody niespodzianki ufundowane przez ONET.PL. To właśnie na festiwalowej stronie znajdują się szczegółowe informacje na temat festiwalu - w tym program, zapowiedzi i inne materiały kontekstowe.

Zwieńczeniem każdego dnia będzie rozmowa zogniskowana wokół przypisanego do niego hasła - bloku tematycznego. W spotkaniach wezmą udział wybrani twórcy spektakli, publicyści, krytycy i pracownicy naukowi, a poprowadzą je studenci wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (zapowiedzi rozmów znajdują się poniżej).

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny! Jedynymi biletami, jakie otrzymają widzowie, będą bilety do festiwalowej kawiarni, które osoby oglądające spektakle wymienią na kawę i ciastko. Na publiczność czekać będą stoiska z wydawnictwami oraz festiwalowymi gadżetami.

TEATROTEKA FEST obecna jest także na wortalu e-teatr, e-teatr.tv, gdzie spektakle oceniać będą młodzi adepci z Nowej Siły Krytycznej (ich recenzje każdego dnia publikowane będą na stronie głównej wortalu) oraz w mediach społecznościowych - w tym na kanale w serwisie YouTube, na którym znajdą się między innymi relacje wideo z festiwalu. Śledźcie festiwal także na Facebooku - znajdziecie tam nie tylko zapowiedzi projekcji, zdjęcia i najświeższe wieści, ale także wiele materiałów zza festiwalowych kulis.

Zachęcamy do zapoznania się z opisami konkursowych spektakli i ich zwiastunami, dostępnymi na stronie www.teatroteka.com.pl w zakładce "spektakle".

Organizatorami TEATROTEKA FEST są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem Festiwalu jest Onet. Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekcje festiwalowe odbywać się będą od 8 do 12 lutego w przystosowanym specjalnie do potrzeb festiwalu Teatrze Collegium Nobilium (Warszawa, ul. Miodowa 22/24).

Wstęp na wszystkie pokazy i spotkania będzie bezpłatny.

Festiwal TEATROTEKA FEST adresowany jest do osób powyżej 16-tego roku życia.

Wstęp wolny, ale liczba miejsc na widowni jest ograniczona.

**

Rozmowy na koniec dnia:

08.02, godz. 19:00

PRAWDA-NIEPRAWDA. Prawda i kłamstwo, mistyfikacja i prowokacja. Także ta artystyczna. Różne ujęcia tego tematu zawsze są intrygujące i wciągające. Naszymi gośćmi będą: Jakub Majmurek - filmoznawca i publicysta, Waldemar Raźniak, reżyser spektaklu "Kobieta w lustrze" o Wojciech Pitala, reżyser "Tajnego klienta".

09.02, godz. 19:00

ROZBIJANIE MITÓW. Dekonstrukcja obowiązujących społecznie, narzuconych mitów i symboli, jako temat współczesnych dramatów. A może tylko ukazanie mechanizmów ich narzucania przez media, tradycję, propagandę, wychowanie. Między innymi o tym porozmawiają: dr hab. Marcin Napiórkowski - semiotyk kultury, Wojciech Faruga reżyser i współautor "Walentyny", Adam Sajnuk - reżyser spektaklu "Zakład Doświadczalny Solidarność", Maciej Kowalewski - autor "Miss HIV".

*

10.02, godz. 19:00

POSTDRAMAT - KRYZYS CZY SZANSA. Postrdamatyzm. Swego czasu termin, który wywołał niemało wojen, kontrowersji i zakończył niejedną przyjaźń. Dzisiaj jesteśmy oswojeni z nielinearnością, strzępami osobowości i rozpadem świata. Tylko jak się pracuje z takim tekstem? Jaki jest język najnowszej dramaturgii? A może jednym z jej tematów jest właśnie język? Spróbują odpowiedzieć: Piotr Gruszczyński dramaturg i krytyk teatralny, Mariusz Bieliński - reżyser i autor "Nad", Katarzyna Herman - aktorka.

*

11.02, godz. 19:00

HISTORIA Z PRZYSZŁOŚCIĄ. Sztuki historyczne? Nie, raczej konfrontujące widzów z teraźniejszością, w której wciąż obecna jest przeszłość. Czy narracja zanurzona w przeszłości może powiedzieć więcej o nas współczesnych? Porozmawiają: Jan Borowicz - kulturoznawca i psycholog, Artur Pałyga - autor dramatu "Żyd" i Małgorzata Sikorska-Miszczuk - autorka "Walizki".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji